Kliknij, aby powiększyć28 listopada, jak w każdy ostatni wtorek miesiąca, w czytelni biblioteki zjawili się mieszkańcy Barcina, chcący wziąć udział w spotkaniu wspomnieniowym z cyklu „Zajrzyj do biblioteki powspominać”. Na każdym ze spotkań zebrani dzielą się ze sobą swoimi wspomnieniami na temat jednej z ulic Barcina oraz życia codziennego jej mieszkańców. Cykl realizowany jest od początku roku. Podczas poprzedniego spotkania omówiono dwie z czterech pierzei rynku – nadszedł więc czas na dwie pozostałe – północną i wschodnią.

Obie pierzeje mieszczą obecnie domy mieszkalne oraz sklepy i punkty usługowe, w tym aptekę, restaurację oraz pijalnię piwa. W przeszłości miejsc tego typu było tam więcej - poczekalnia autobusowa, gdzie na swój kurs czekali pasażerowie autobusów zatrzymujących się na rynku, komitet partii, rozlewnia piwa i lemoniady, zakład fotograficzny czy jedyny w Barcinie warsztat gdzie drutowano garnki. Zebrani na spotkaniu dzielili się wspomnieniami, ustalali fakty (nieraz dzwoniąc po pomoc do rodziny), śmiali się wspólnie przy anegdotach. Był to bardzo mile spędzony czas.

W roku następnym cykl będzie kontynuowany. W ostatni wtorek stycznia 2018 odbędzie się spotkanie poświęcone ulicom Polnej, Krotoszyńskiej, Dworcowej oraz Wolicom. Serdecznie zapraszamy!

Olga Gralak - Ćwikła