Kliknij, aby powiększyćPowiatowy konkurs gwary pałuckiej „Ocalić od zapomnienia – Gwara pałucka” na stałe wpisał się już do kalendarza wydarzeń organizowanych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin. Konkurs, którego głównym celem jest upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży gwary pałuckiej, miał w tym roku swoją dziewiątą edycję. Odbył się w dniach 21-22 listopada w czytelni biblioteki. W dniu pierwszym w szranki stanęli uczniowie klas VII szkół podstawowych oraz gimnazjum, jak również osoby zakwalifikowane do kategorii Open. Drugiego dnia konkurowali ze sobą uczniowie szkół podstawowych, w dwóch kategoriach – klasy I-III oraz klasy IV-VI.

W jury konkursu zasiedli: Mirosław Binkowski, sprawujący funkcję przewodniczącego komisji, Teresa Wilk, Zastępca Przewodniczącej Rady Miejskiej w Barcinie, Elżbieta Pałka, Prezes Klubu Żeglarskiego Neptun w Barcinie oraz Krzysztof Leśniewski, pasjonat kuchni pałuckiej. Na widowni można było dostrzec min. Zastępcę Burmistrza Barcina Panią Lidię Kowal oraz Wicestarostę żnińskiego Pana Andrzeja Hłonda.

W IX konkursie gwary pałuckiej udział wzięło 32 dzieci z klas I-VI szkół podstawowych, 14 osób z klas VII szkół podstawowych oraz gimnazjów oraz 5 osób w kategorii Open. Ponadto, w dniu drugim poza konkursem wystąpił przedszkolak.

Komisja sędziowska przy ocenie uczestników brała pod uwagę przede wszystkim umiejętność posługiwania się gwarą, pamięciowe opanowanie tekstu, staranność interpretacji, umiejętności aktorskie oraz ogólny wyraz artystyczny. Występujący zaprezentowali utwory poetyckie i prozatorskie autorstwa Mirosława Binkowskiego. Uczestnicy konkursu mieli możliwość występów indywidualnych, jak i inscenizacji grupowych, przy czym każdego jej uczestnika oceniano oddzielnie. Nagrodami dla laureatów, ich opiekunów i pozostałych uczestników konkursu były książki i gadżety ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin, Starostwo Powiatowe w Żninie, Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin oraz Burmistrza Barcina. Dodatkowo pani Teresa Wilk wzorem lat ubiegłych ufundowała dodatkowa nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu.

Wzorem lat ubiegłych, podczas narad jury uczestnicy konkursu oraz zebrani widzowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat stroju i haftu pałuckiego, który goście mili okazję oglądać dzięki obecnej na konkursie hafciarce pałuckiej Pani Jadwigi Dziurgiela. Mogli także popróbować przysmaków pałuckich – chleba z gzikiem oraz pastą jajeczną, przygotowanych przez Pana Krzysztofa Leśniewskiego.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Uczestnicy rywalizacji w oby dniach imponowali sprawnością w mówieniu gwarą, zachwycali ciekawymi interpretacjami utworów, umiejętnościami aktorskimi oraz kostiumami. Jury miało nie lada orzech do zgryzienia, próbując wyłonić zwycięzców i wyróżnionych. Pierwszego dnia nagrodzono:

W kategorii klas VII szkół podstawowych oraz gimnazjum:

1 miejsce: Marta Wicińska ze Szkoły Podstawowej w Janowcu,
2 miejsce: Bruno Maciejewski z Gimnazjum nr 1 w Barcinie,
3 miejsce: Kamila Erdmann z Szkoły Podstawowej nr 3 ze Żnina.

Wyróżnienie w tej kategorii wiekowej otrzymali Piotr Cieślak oraz Robert Lisiecki ze Szkoły Podstawowej nr 5 ze Żnina. Za przygotowanie laureata do konkursu nagrodzono Marię Szybczyńską.

W kategorii Open:

1 miejsce - Mirosława Wiśniewska  z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barcinie,
2 miejsce: Natalia Szczepaniak z Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie,
3 miejsce: Monika Wałkowska z Liceum Ogólnokształcącego w Żninie.

Wyróżnienia otrzymały Izabela Marczak z Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie oraz Patrycja Cieślak z Liceum Ogólnokształcącego w Żninie.
W drugim dniu konkursu zwyciężyli:

W kategorii klas I-III:

1 miejsce – Zuzanna Kwaśniewska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie,
2 miejsce – Karolina Mazurek, również ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie,
3 miejsce – Patrycja Wenta ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie.

Wyróżniono Ninę Wrzesińską ze SP w Janowcu oraz Aleksa Murawskiego  ze SP w Piechcinie.  Nagrodę otrzymała również Pani Elżbieta Rydlewska, opiekunka laureatki.

W kategorii klas IV-VI:

1 miejsce – Karina Wierzbińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie,
2 miejsce – Jędrzej Droszcz ze Szkoły Podstawowej na 5 w Żninie,
3 miejsce – Jakub Maciejewski, również ze Szkoły Podstawowej na 5 w Żninie.

Wyróżnienie otrzymali Izabela Suszek z SP w Mamliczu oraz Jakub Dyla z SP w Januszkowie. Opiekunką zwyciężczyni była Iwona Szkopiak. Zuzanna Kwaśniewska otrzymała także nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu, nagrodzono także Nadię Suszek – uczennicę przedszkola, która wystąpiła poza konkursem.

Podsumowując konkurs przewodniczący jury Mirosław Binkowski podkreślił niezwykle wysoki poziom występów. Zauważył, że wiele osób musi uczyć się gwary podobnie jak języka obcego – tym bardziej biegłość w posługiwaniu się nią jest godna podziwu. Docenił także dopracowanie występów oraz zdolności aktorskie występujących. Dał uczestnikom kilka rad, które mogą przydać się podczas występów w przyszłorocznym, jubileuszowym konkursie – na który już teraz serdecznie zapraszamy.

Olga Gralak - Ćwikła