Kliknij, aby powiększyćKażdy ma prawo żyć, uczyć się, bawić się, kochać, realizować swoje marzenia, cele życiowe. Każdy jest inny, ale wszyscy mają równe prawa. Podobne problemy oraz powody do radości osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych są dowodem na to, że tak bardzo się od siebie nie różnimy. Istnieje wiele rzeczy, które można robić wspólnie z osobą niepełnosprawną, np. nauka, praca, zabawa, czy hobby. Niepełnosprawność nie umniejsza godności człowieka, nie ogranicza też dostępu do szczęścia… Warto o tym wszystkim pamiętać, stwierdzili uczniowie III klasy Zespołu Publicznych Szkół nr 1 w Piechcinie wraz z wychowawcą, panią Justyną Michalak podczas zajęć biblioterapeutycznych pn. „Marzenie zajączka szaraczka. O tolerancji” w ramach cyklu „Biblioterapia dla Dużych i Małych”, które odbyły się 9 listopada 2017 r. w piechcińskiej bibliotece.

Spotkanie rozpoczęliśmy pogadanką na temat tolerancji, szczególnie wobec osób niepełnosprawnych. Następnie dzieci zamknęły oczy, uruchomiły wyobraźnię i wysłuchały bajki pt. „Wyjątkowi są tuż obok”. W dalszej części zajęć wzięły udział w ćwiczeniach pantomimicznych, gdyż główny bohater opowiadania został mimem. Zadanie polegało na zademonstrowaniu różnych uczuć (radość, smutek, gniew, miłość) używając ruchu, mowy ciała i gestów. Uczniowie uczestniczyli także w zabawie pn. „Powiedz sąsiadowi coś miłego…”. Ponieważ zajączek szarak chciał zostać aktorem, trzecioklasiści wykonali pracę plastyczną pt. „Kim chciałbyś być w przyszłości?”. Będą wśród nich nauczyciele, kierowcy, mamy, piosenkarki, a nawet księżniczki…

Dorota Witkowska

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG