Kliknij, aby powiększyćWedług przesłania bajek filozoficznych dobro i zło muszą istnieć obok siebie, a człowiek powinien dokonywać wyboru. Na uwagę zasługuje fakt, iż opowieści „mądrościowe” informują, jak zrozumieć siebie. Udzielają odpowiedzi na trudne pytania dotyczące norm moralnych. Pomagają w dokonywaniu wyborów. Pokazują różne możliwości podejmowania decyzji. Co ważne, ich morał jest zależny od refleksji czytelnika. Dowiedzieli się tego uczniowie siódmej klasy miejscowej szkoły podstawowej wraz z wychowawcą, panią Elżbietą Baran-Lubawą 6 listopada 2017 r. w piechcińskiej filii podczas zajęć biblioterapeutycznych w ramach cyklu „Biblioterapia dla Dużych i Małych”.

W trakcie spotkania każdy uczeń otrzymał kartę z „drzewem” P. Wilsona w celu „odnalezienia siebie na drzewie”, biorąc pod uwagę cechy osobowości, zachowania, preferencje itd. (optymizm, pesymizm, ekstrawertyzm, introwertyzm, empatia, zdystansowanie w stosunku do innych, pewność siebie, niskie poczucie wartości itd.). Następnie uczestnicy w krótkich wypowiedziach przedstawiali się wskazując siebie na drzewie. Musieli również powiedzieć, co wpływa na ich wybór, czy jutro wybraliby tę samą postać, czy najważniejsze jest szybkie osiągnięcie szczytu, czy bardziej istotna jest sama droga oraz co może nas inspirować do osiągania celu?

W dalszej części zajęć siódmoklasiści dowiedzieli się, czym zajmuje się filozofia, co to jest bajka filozoficzna i kto to jest filozof. Przy okazji wysłuchali kilku przypowieści z książki Michel’a Piquemal’a pt. „Bajki filozoficzne”. W piechcińskiej bibliotece mamy całą serię tychże bajek („Muchomor – Filozofia” – 5 egzemplarzy). Zapraszamy do lektury uczniów szkół podstawowych (klasy V-VIII), młodzież gimnazjalną i nie tylko. Naprawdę warto.

Dorota Witkowska

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG