Kliknij, aby powiększyćUwierzmy w trwale i niezmienne wartości szacunek, uczciwość, współpracę budujmy kapitał społeczny, pamiętajmy o naszej tożsamości. Takie słowa między innymi powtarzane były podczas XII Kongresu Obywatelskiego 28 października 2017 r. w auli Politechniki Warszawskiej. Kongres rozpoczęła sesja plenarna, podczas której zaproszeni goście przedstawili różne pola partnerstwa :Wanda Traczyk-Stawska, strzelec łączniczka w Powstaniu Warszawskim – Od konfliktu, przez zrozumienie i przebaczenie do współpracy, prof. Andrzej Leder z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN – Dlaczego potrzebujemy partnerskiej Polski i jak ją budować?, Paweł Musiałek, Członek Zarządu Klubu Jagiellońskiego – Idea partnerskiego państwa. Wyzwanie partnerstwa w różnych sferach życia zaprezentowali: prof. Krystian Jażdżewski- endokrynolog, Agnieszka Wojciechowska kapitan straży pożarnej, dr Aleksandra Przegalińska, filozof, Ewa Kipta architekt, Aleksander Doba polski podróżnik z charyzmą opowiadał o konieczności współpracy w dążeniu do osiągnięcia celu nie tylko osobistego.

Kongres Obywatelski to długofalowy projekt, którego celem jest uczynienie z Polski lepszego miejsca do pracy i życia. Czyni się to poprzez autorefleksje, spotkania, wymianę dobrej energii i budowanie poczucia wspólnoty w duchu wzajemnego szacunku i uznania. W ramach działań Kongresu Obywatelskiego zostało pokazane, że choć działamy w różnych branżach i środowiskach, mamy często odmienne poglądy polityczne i wrażliwości ideowe, reprezentujemy zróżnicowane pokolenia, to potrafimy ze sobą rozmawiać i wypracować wspólne strategiczne myślenie o rozwoju naszych środowisk lokalnych i Polski. Dzięki konsekwencji w budowaniu obywatelskiej wspólnoty i poczucia odpowiedzialności za nasza przyszłość na przestrzeni 10 lat działania, Kongres stał się niesformalizowaną wspólnotą Polaków, aktywnie działających na rzecz dobrej przyszłości – powiedział na Kongresie Jan Szomburg Prezes Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową, Inicjator Kongresu Obywatelskiego. Obecność przedstawicieli Biblioteki Pani Dyrektor Grażyny Szafraniak oraz Stanisławy Ciesielskiej wiązała się z przeprowadzaniem od 3 lat Debat Lokalnych w bibliotece oraz podzieleniem się doświadczeniami w zakresie tworzenia i współpracy w ramach Partnerstwa „Tradycja Kultura Nowoczesność”. Głos Dyrektora Biblioteki podczas Sesji tematycznej Kongresu związanej z Rozwojem Lokalnym opartym na partnerstwie był istotnym elementem dyskusji panelowej. Pani Dyrektor opowiedziała o założonym w 2012 r. Partnerstwie Tradycja- Kultura- Nowoczesność oraz o zrealizowanych w jego ramach przedsięwzięciach. Podkreślała pozytywne efekty, mające wpływ na rozwój kultury oraz aktywność społeczną w środowisku Miasta i Gminy Barcin. Nasza biblioteka już w 2012 r. w swojej misji zawartej w Strategii zapisała działania dotyczące budowania kapitału społecznego, które skutecznie realizuje. Obecność naszej i innych przedstawicieli bibliotek z terenu kraju było okazją do podsumowania i podziękowania za zorganizowane Debaty Lokalne. Podczas sesji tematycznej zaprezentowano raport „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, który stanowił podsumowanie trzyletniego projektu debat lokalnych, realizowanych we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizatorom debat lokalnych podziękowania wręczył w imieniu Prezydenta RP prof. Marek Rymsza, doradca społeczny Prezydenta RP oraz Małgorzata Stompór, członek Zarządu IBnGR, organizator Kongresu Obywatelskiego. Podsumowując XII Kongres dr Jan Szomburg, dziękując uczestnikom i organizatorom debat, wyraził nadzieję, że „że budowa Partnerskiej Polski jest możliwa mimo różnic w postrzeganiu naszej rzeczywistości, a Kongres będzie źródłem inspiracji”.

Stanisława Ciesielska

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPGpodziekowanie.png