Kliknij, aby powiększyć‘’Człowiek bez pasji, jest jak okręt, który nie wie dokąd zmierza’’. Takie przesłanie i niepowtarzalne wrażenia wyniosła młodzież ze spotkania w bibliotece w dniu 18.10.2017 r. zorganizowanego przez Oddział dla dzieci i młodzieży. Powitani przez Dyrektor biblioteki Grażynę Szafraniak goście, to licencjonowani krótkofalowcy i radioamatorzy mjr Witold Błasiak - SP2JBJ - Prezes Okręgu Terenowego w Bydgoszczy Polskiego Związku Krótkofalowców PZTK OT4 oraz Pan Józef Fizyczak SP2JF z Pałuckiego Klubu Krótkofalowców - SP2KPD . Przyjechali do Barcina z pełnym ekwipunkiem eksponatów gromadzonych przez Pana Witka oraz urządzeń do łączności.

Przed biblioteką ustawili wysoki maszt antenowy, budzący zainteresowanie czytelników. Krótkofalowcy są ostatnim sposobem komunikacji w czasie klęsk żywiołowych. W czasie powodzi w Polsce w 1997 i 2010 roku, podczas kataklizmów wywołanych tsunami w Azji, w Australii i w Japonii służyli bezinteresowną pomocą, gdyż profesjonalne służby zawiodły lub miały ogromne problemy. Ostatnie nawałnice nie tylko na Pałukach, pokazały jak przydatni są krótkofalowcy niosąc również pomoc osobom dotkniętym kataklizmem. Niestety, mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Kraje, które wspierają rozwój krótkofalarstwa, przodują w rozwoju technologii komunikacyjnych… opowiadał młodzieży Pan Witek. ...Mimo tego, że komunikacją zawładnął wszechobecny internet i telekomunikacja mobilna poczta e-mail, gadu, Skype, CB - radio to w przypadku tych sposobów komunikacji nieistotna jest droga i sposób, w jaki informacja zostanie przesłana z punku A do B. Istotna jest tylko sama informacja. W przypadku krótkofalarstwa jest na odwrót – istotny jest sposób, w jaki informacja została przesłana zastosowany sprzęt, emisja, rozwiązania konstrukcyjne, anteny itp., Ten fakt znajduje swoje potwierdzenie w rzeczywistości – łączność między krótkofalowcami zostaje zaliczona w przypadku przekazania tylko znaków wywoławczych i raportu o słyszalności. Taką możliwość wykonania na żywo pierwszych życiowych łączności mieli uczniowie klas VI A i VI B Szkoły Podstawowej Nr 2 i Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie i wraz z opiekunami .Przy pomocy gości spotkania udało się połączyć ze stacjami SP2EMR z Gdańska, SPKRZ z Bydgoszczy, odezwał się do młodzieży sympatyczny Pan Robert SQ 3ENTP z Lubczyna okolic Gorzowa Wlkp., Młodzież usłyszała pozdrowienia od Pana Krzysztofa SP3EPG –Z Ujścia k/Piły. Prawdziwa rewelacja to udane połączenie z Włochami radiowcem Mauro IZ5WSR z Toskanii. Głos z Barcina dotarł do Szwajcarii w okolice Genewy. Prawdziwy popis połączenia i przekazania pozdrowień od Licealistów z barcińskiej bibliotek dała uczennica z grupy licealnej Marta Kropińska. ..Przeżycie niesamowite serce waliło mi jak młot… powiedziała zafascynowana spotkaniem, dopytując o dalszy kontakt i szczegóły krótkofalowców . Dodatkowym elementem spotkania z radiowcami była, krótka lekcja historii z prezentowaniem urządzeń radiowych oraz atrybutów wojskowych związanych z łącznością. Młodzi czytelnicy oraz nauczyciele ochoczo przymierzali zgromadzone rekwizyty wojskowe. Dużą pigułkę wiedzy wraz z praktycznymi z ćwiczeniami przekazał na spotkaniu w bibliotece mjr w stanie spoczynku Witold Błasiak, jednak uczniowie Szkoły Podstawowej skierowali lawinę pytań do licencjonowanych radioamatorów. Interesowali się kto może zostać krótkofalowcem, jakie warunki musi spełniać, jakie trzeba znać języki aby się porozumieć od kiedy trwa ich pasja, jakie sytuacje im się przydarzały na łączach itp. Odważni uczniowie, którzy zmierzyli się z próbami łączności poprzez radio, obdarowani zostali wykonanymi osobiście miniaturowymi symbolicznymi antenkami przez P. Józefa Fizyczaka, a pozostali uczniowie na pamiątkę od Pana Witka otrzymali karty QSL. Dla Szkół powędrowały Certyfikaty udziału uczniów w tym nietypowym przedsięwzięciu. Zgromadzona młodzież w bibliotece nie kryla zadowolenia, bo spotkanie niewątpliwie należało do udanych. Miejmy nadzieję, że zainspirowało młodych ludzi do poszukiwania dróg do odkrywania nowych pasji. Jest jedna zasadnicza rzecz, określająca wyjątkowość człowieka to jego pasja, może dzisiaj udało się to zamiłowanie do radio - wędrówek w was obudzić - dziękując młodzieży i gościom powiedziała Stanisława Ciesielska.

Stanisława Ciesielska