Kliknij, aby powiększyć11 października 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy – podsumowującej obchody 100-lecia istnienia 1 Wodnej Drużyny Harcerskiej im. Adama Mickiewicza w Barcinie. Na wystawie zaprezentowano materiały dokumentujące bogatą historię drużyny - książki pracy drużyny, rozkazy, kroniki, dyplomy oraz nagrody, liczne zdjęcia, artykuły prasowe itd. Podczas wernisażu natomiast zebrani w czytelni mieli okazję zapoznać się z historią drużyny, którą opowiedziała obecna drużynowa Elżbieta Pałka.

1 Wodna Drużyna Harcerska wywodzi się z powołanej w 1916 roku 1 Drużyny skautowej w Barcinie. Skauting, zapoczątkowany na przełomie XIX i XX wieku w Anglii przez Roberta Baden-Powella, miał u celu wychowywanie młodzieży według wysokich zasad moralno - etycznych tak, aby w przyszłości stali się oni odpowiedzialnymi obywatelami służącymi ojczyźnie. Duży nacisk kładziono na sprawność fizyczną, wychowanie religijne, szacunek wobec natury, pracowitość, odpowiedzialność wobec społeczeństwa, ojczyzny oraz samego siebie. Idee te stały się bliskie Polakom żyjącym pod zaborami – także mieszkańcom Barcina. Idee skautingu przejęło i nieco zmodyfikowało harcerstwo polskie, którego częścią barcińska drużyna stała się po zakończeniu I wojny światowej. Swoją działalność drużyna kontynuowała przez następne lata (z przerwą na działalność konspiracyjną podczas II wojny światowej) aż do dziś.

Obecną działalność drużyny przedstawiła zebranym zastępowa Maria Wolska. Drużyna aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Barcina, współpracuje z innymi drużynami harcerskimi i zuchowymi, organizuje obozy, bierze udział w biwakach, grach miejskich czy terenowych, podnosi swoje umiejętności uczestnicząc w szkoleniach itd. Powierzone im zadania młodzież wykonuje z zapałem i mimo braku czasu spowodowanego natłokiem zajęć szkolnych stara się uczestniczyć regularnie w podejmowanych przez drużynę przedsięwzięciach. Jak stwierdziła drużynowa Elżbieta Pałka, jest ona bardzo dumna ze swych podopiecznych – czemu absolutnie się nie dziwimy.

Na spotkaniu swój głos mieli także druhowie seniorzy, którzy podzielili się z zebranymi swoimi wspomnieniami. Było przy tym sporo zadumy, ale i śmiechu. Po zakończeniu spotkana jeszcze długo trwały rozmowy w kuluarach. Obecni i dawni członkowie drużyny odnajdywali się na prezentowanych na wystawie zdjęciach, przeglądali kroniki, wspominali, planowali.

1 Wodnej Drużynie Harcerskiej serdecznie gratulujemy jubileuszu oraz życzymy kolejnych 100 lat działalności.

Olga Gralak - Ćwikła