Kliknij, aby powiększyćOsobę, która 19 września 2017 roku zagościła w naszej bibliotece, nie da się określić inaczej, niż człowiek wielu pasji. Prof. Mieczysław Wojtasik, bo to o nim mowa, jest naukowcem, działaczem ekologicznym i poetą – w jednej, niezwykle sympatycznej osobie. Spotkanie w barcińskiej bibliotece było okazją do lepszego zapoznania się z ostatnią z wyżej wymienionych działalności prof. Wojtasika – poezją. Obecni w czytelni książnicy goście mieli okazję wysłuchać kilkunastu wierszy autora z tomiku zatytułowanego ”Co jeszcze jest jasnością”, przeplatanych opowieścią o jego twórczości poetyckiej i działalności ekologicznej.

Na co dzień Prof. Wojtasik jest pracownikiem naukowym Zakładu Geografii Fizycznej Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, po godzinach zaś pisze wiersze –c o , jak przyznał, nie jest łatwą pracą. Czasem zdarza się, że wiersz, który wyszedł spod jego pióra wydaje mu się dobry od razu, nad innymi pracuje nieraz kilka lat. W swej twórczości porusza różnorodną tematykę –powraca do świata swego dzieciństwa na kujawskiej wsi, komentuje bieżącą sytuację polityczną, pochyla się nad historią naszego kraju, snuje refleksje na temat natury ludzkiej, kontempluje piękno polskiej przyrody. Tworzy także żartobliwe fraszki, pisze aforyzmy.

Poza pisaniem prof. Wojtasik aktywnie działa w literackim świecie Kujaw i Pomorza – zajmuje się krytyką literacką, regularnie publikuje w miesięczniku literackim Akant, zajmuje pozycję jurora w konkursach poetyckich; między innymi pełni rolę przewodniczącego jury w ogólnopolskim konkursie na poezję ekologiczną organizowanym corocznie przez barcińskie Towarzystwo Ekologiczne.

Olga Gralak - Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg