Kliknij, aby powiększyćW dniu 12 września 2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Podróże małe i duże nie tylko w literaturze”, będące następnym działaniem podjętym w ramach programu „Partnerstwo dla książki” dofinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bohaterką spotkania była podróżniczka i dziennikarka – Marzena Filipczak, która poprowadziła zajęcia pn. „Być podróżnikiem nie turystą. Daleka Azja dla początkujących”.

Marzena Filipczak mieszka w Warszawie. Współpracuje z magazynami podróżniczymi i kobiecymi, prowadzi warsztaty dla kobiet poświęcone wyjazdom solo. Podróżując w pojedynkę odwiedziła m.in. Iran, Irak i rosyjski Kaukaz, wędrowała przez Himalaje i Islandię, była na kole podbiegunowym, przemierzyła autostopem bezkresne przestrzenie Azji Środkowej i biwakowała w namiocie w afrykańskich parkach narodowych. Napisała książki, poradniki o samodzielnym podróżowaniu: „Jadę sobie” – uhonorowaną Nagrodą Magellana jako najlepsza książka podróżnicza roku 2009, „Lecę dalej”, „Między światami” oraz „Rozważnie i romantycznie”.

Podczas spotkania pani Marzena podzieliła się swoimi doświadczeniami z samotnie odbytej podróży do Indii, Malezji, Tajlandii, Kambodży i Wietnamu. Pokazała zebranym niezwykłe miejsca, opowiedziała o zwyczajach i takiej codziennej rzeczywistości. Przedstawiła uczestnikom spotkania zalety podróżowania w pojedynkę, radziła jak tanio zaplanować podróż, na co należy uważać, jakie można napotkać problemy, kogo prosić o pomoc. Mówiła, jak należy się zachowywać i czy można podróżować w porze deszczowej. Podróżniczka radziła, jak nie zostać okradzionym, jak nie zatruć się w przydrożnych barach oraz że należy szukać pokoju bez okien i dywanów, a przede wszystkim poznać przed wyjazdem ubiór i tradycje panujące w miejscu, do którego się wybieramy.

Podróże to stan ducha a nie portfela. A świat wbrew pozorom jest mały i dostępny dla każdego.

Renata Grabowska

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg