Kliknij, aby powiększyćFotografia podróżnicza jest bardzo specyficznym gatunkiem fotografii: łączy w jedno zadania i techniki charakterystyczne dla fotografii portretowej, reporterskiej, pejzażowej, makrofotografii. Jej głównym celem jest, według definicji Amerykańskiego Towarzystwa Fotograficznego, zobrazować emocje związane z konkretnym czasem i miejscem oraz prezentować lądy, ich mieszkańców a także kulturę w jej naturalnym stanie bez ograniczeń geograficznych. Aby zrobić dobrą fotografię podróżniczą, nie trzeba być profesjonalistą i posługiwać się drogim sprzętem – czasem wystarczy smartfon czy aparat kompaktowy. A jak zrobić dobrą fotografię podróżniczą – tego mogli dowiedzieć się ci, którzy 6 września2017 roku pojawili się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin na spotkaniu z Panem Andrzejem Łuczakiem pt. „Fotograf w podróży”. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Podróże małe i duże nie tylko w literaturze”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pan Andrzej Łuczak, żninianin, z wykształcenia jest sztukatorem, z zamiłowania malarzem i fotografem. Ze swoim aparatem odwiedził już wiele miejsc, stara się też być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego. Gdziekolwiek jest, na wykonywanych przez siebie zdjęciach stara się utrwalić klimat miejsca, atmosferę wydarzenia, twarze ludzi i ich emocje. Swoim doświadczeniem w tej kwestii podzielił się z zebranymi w czytelni biblioteki.

Pan Andrzej mówił zarówno o podstawowych zasadach fotografii, takich jak prawidłowe kadrowania czy umiejętność wykorzystywania światła, jak i metodach, które mogą sprawić, że zdjęcie z podróży nie będzie zwykłym banalnym pstrykiem, a ciekawym dokumentem życia w odwiedzonych miejscach. Zalecał, aby mieć aparat wciąż w pogotowiu, szukać nietypowych ujęć i tematów, bawić się perspektywą. Sporo miejsca poświęcił również na kwestię doboru sprzętu fotograficznego. Goście słuchali z uwagą – mamy nadzieję, że porady udzielone przez Pana Andrzeja pomogą im wykonać piękne zdjęcia podczas ich własnych podróży. W spotkaniu uczestniczyło 18 osób.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg