Kliknij, aby powiększyćNarodowe Czytanie to akcja społeczna zainicjowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego oraz kontynuowana przez jego następcę, Prezydenta Andrzeja Dudę. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury narodowej, piękno polszczyzny oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Podczas Narodowego Czytania wybrane fragmenty największych dzieł literatury polskiej odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Podczas pierwszej edycji akcji w 2012 roku odczytywano fragmenty Pana Tadeusza Adam Mickiewicza; podczas kolejnych lat sięgnięto do dzieł Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza oraz Bolesława Prusa.

W 2017 roku podczas szóstej edycji Narodowego Czytania odczytywano fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W akcję po raz kolejny włączyła się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin wraz z Zespołem Szkół w Barcinie oraz Miejskim Domem Kultury. Odczytywanie „Wesela” miało miejsce 1 września 2017 roku w gmachu biblioteki.

W czytelni książnicy zaaranżowano izbę weselną – stoły przykryte haftowanymi obrusami, uginające się od jadła i napitku. Klimat wiejskiej chaty potęgowały sprzęty typu skrzynia, maselnica czy kołowrotek, oraz wiszące tu i ówdzie pęki suszonych ziół. W kącie izby stanął okazały chochoł. Gdy na widowni zasiedli już widzowie, zostali przywitani przez Panią Marzenę Wolską, dyrektor Zespołu Szkół w Barcinie oraz Panią Grażynę Szafraniak, dyrektor biblioteki. Na wstępie Pani Zofia Jesionowska odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, po czym aby wprowadzić widzów w ducha epoki, Olga Gralak –Ćwikła opowiedziała krótko o modzie i wyposażeniu mieszkań około roku tysiąc dziewięćsetnego. Następnie rozpoczęło się czytanie fragmentów „Wesela”. Rolę narratora wzięła na siebie Pani Teresa Wilk, zaś poszczególne role dramatu zostały odegrane przez: Panią Agnieszkę Rydlewską - Panna Młoda, Pana Remigiusza Paszkieta – Pan Młody, Panią Lidię Kowal – Rachela, Panią Agnieszkę Moritz – Radczyni, Panią Barbarę Nowak – Klimina, Pana Tomasza Groneta– Poeta, Pana Krzysztofa Leśniewskiego – Gospodarz, Pana Bogdana Makowskiego – Dziennikarz , Pana Rafała Szymańskiego – Czepiec, Pana Ewarysta Tomiczaka – Wernyhora, Pana Tomasza Woźnickiego – Chochoł, oraz uczniów Agnieszkę Butowt – Isia, oraz Piotra Marczaka – Jasiek. Dzięki specjalnie wybranym fragmentom dzieła Wyspiańskiego widzowie prześledzili główną linię fabularna dramatu, mówiącą o polskich zrywach narodowo- wyzwoleńczych – i podziałach klasowych wśród narodu, które sprawiły, że próby te kończyły się porażką.

Po zakończeniu czytania prowadzące spotkanie Panie Wolska i Szafraniak sprawdziły wiedzę gości na temat „Wesela”, zapraszając ich do uczestnictwa w krótkim quizie z nagrodami. Widzowie mogli także skosztować poczęstunku przygotowanego przez Pana Krzysztofa Leśniewskiego oraz Panią Halinę Hajdyła – pani Hajdyła miała też duży udział w dekoracji pomieszczenia czytelni, w której miało miejsce spotkanie. Ponadto goście, którzy przynieśli własny egzemplarz dramatu Wyspiańskiego, mieli okazję opieczętować książkę specjalna pieczęcią przysłaną z kancelarii Prezydenta RP.

Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy i już dziś zapraszamy na kolejną edycję „Narodowego Czytania”.

Olga Gralak-Ćwikła