Kliknij, aby powiększyćW liturgii Kościoła okres Narodzenia Pańskiego zakończył się już, co nie znaczy, że nie możemy wciąż śpiewać kolęd oraz pastorałek i radować się z Narodzenia Jezusa. W Polsce uznawany jest dawny zwyczaj kończenia tego okresu świętem Ofiarowania Pańskiego, czyli 2 lutego. Do tego czasu w kościołach obowiązuje dekoracja świąteczna oraz można śpiewać kolędy. Mając to na uwadze, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin 31 stycznia –ostatnim rzutem na taśmę, można by rzec – zorganizowano koncert kolęd i pastorałek . Przed zebraną w czytelni ponad setką gości wystąpił chór założony i prowadzony przez Panią Nell Polgert – Martwijczuk.

Chór składa się z osób dorosłych oraz dzieci. Oprócz Pani Polgert-Martwijczuk występują w nim: Barbara Milczek, Agnieszka Rydlewska, Lucyna Znaniecka, Andrzej Bulczyński, Weronika Bukała, Oliwia Wilińska, Zofia Łukaszewska, Amelia Rydlewska, Zofia Gałęzewska, Aleksandra Forgiel, Olga Gwizdała, Paweł i Szymon Dreżewscy, Franciszek i Jan Znanieccy, Bruno Ruciński i Bartosz Przybylski.

Swój pierwszy występ zespół miał 7 stycznia w kościele pw. Św. Jakuba na barcińskiej starówce. Zarówno w świątyni, jak i w bibliotece, śpiewacy zaprezentowali utwory śpiewane solo, w duecie lub chórem. Były wśród nich tradycyjne kolędy i pastorałki, liryczne piosenki świąteczne, które u niejednego wywołały łzę wzruszenia, zaśpiewane z werwą dynamiczne utwory takie jak „Gore gwiazda Jezusowi” rozsławiony onegdaj przez zespół Arka Noego. Po każdym utworze chórzyści otrzymywali burze oklasków, w pełni zasłużone. Koncert bardzo się podobał; z widowni pojawiały się pytania o następne występy, niekoniecznie związane z Bożym Narodzeniem. Mamy nadzieję, że tak entuzjastyczne przyjęcie zachęci śpiewaków do kontynuowania działalności zespołu.

Olga Gralak-Ćwikła