Kliknij, aby powiększyćW 2011 roku na mocy uchwały Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym we współpracy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin, Szkoły Podstawowej w Mamliczu oraz Gimnazjum nr 1 w Barcinie zorganizowano wieczornicę patriotyczną pod tytułem „Nie dajmy zginąć poległym” . Uroczystość odbyła się 1 marca w czytelni biblioteki, gromadząc kilkadziesiąt osób, w tym Burmistrza Barcina Pana Michała Pęziaka oraz Zastępcę Burmistrza Panią Lidię Kowal. Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy; w związku z tym przed rozpoczęciem uroczystości Pani Dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak odczytała list prezydenta, który rozesłano do miejsc celebrujących pamięć Żołnierzy Wyklętych.

Żołnierzami wyklętymi, niezłomnymi bądź żołnierzami drugiej konspiracji nazywa się członków antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzanckiego, stawiającego opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR w latach 1945-1963. Żołnierze wyklęci toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce; w związku z tym byli bezlitośni ścigani i likwidowani, często po sfingowanych, szybkich procesach sądowych. Pamięć o nich została wymazana z kart historii. Dopiero w latach 90tych badacze zajęli się tematem żołnierzy niezłomnych, rozpoczął się proces przywracania ich do narodowej świadomości.

Wieczornica, która miała uczcić pamięć wyklętych, przygotowana została przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Mamliczu: Panie Małgorzatę Smok i Marię Kolińską oraz Pana Grzegorza Michalaka. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Mamliczu i Gimnazjum nr 1 w Barcinie. Inscenizacja była połączeniem deklamacji, śpiewu pieśni patriotycznych oraz krótkich scenek tematycznie nawiązujących do tematu żołnierzy wyklętych. W międzyczasie na ekranie pokazywano prezentacją multimedialną z bogatym materiałem ilustracyjnym oraz filmowym. Wieczornicy towarzyszy wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym, w tym mieszkańcom gminy Barcin, którzy brali udział w ruchu antykomunistycznym. Byli wśród nich członkowie rodziny Wildhirtów, z której wywodzi się Pani Janina Drążek. Była ona obecna na wieczornicy i podzieliła się z zebranymi na widowni gośćmi swoimi wspomnieniami z tamtego czasu. Pamiątki po członkach jej rodziny prezentowane są na wystawie.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy.

Olga Gralak-Ćwikła

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg