Kliknij, aby powiększyć W nowym roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin powraca z comiesięcznym cyklem pokazującym twórczość artystyczną mieszkańców naszej gminy pt. „Artyści gminy prezentują”. Twórcą, który otworzył tegoroczny cykl wystaw została Pani Ewa Szczygielska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Mamliczu, pasjonująca się między innymi fotografią. To właśnie fotografie pokazano na wernisażu wystawy zatytułowanej „Dla każdego coś innego…”, który odbył się 14 stycznia 2015 roku. Na spotkaniu zjawiło się wielu sympatyków cyklu „Artyści gminy prezentują” oraz spora grupa krewnych i znajomych pani Ewy, pragnących pogratulować jej wystawy.

Wernisaż, który poprowadziła Pani Ewa Słowińska, upłynął w miłej i rodzinnej atmosferze. Stało się to między innymi dzięki osobowości artystki, cechującej się poczuciem humoru, ciepłem i otwartością. Pani Szczygielska zaznaczyła, że fotografia jest najważniejszą z jej licznych pasji (artystka zajmuje się także pracami ręcznymi np. decoupage, origami, iris folding, sospeso), której poświęca każda wolną chwilę. Stara się zawsze mieć przy sobie aparat, wiedząc, że dobry temat na zdjęcie może znaleźć się wszędzie; gdy jednak nie ma możliwości wzięcia ze sobą dużej i ciężkiej lustrzanki, fotografuje aparatem w  telefonie komórkowym. Artystka podkreśliła, że w fotografii mniej liczy się dla niej wydźwięk zdjęcia niż jego jakość,czy poprawność techniczna. Fotografie mają nieść i wywoływać emocje . Pani Ewa stara się również nie obrabiać zdjęć w programach graficznych, stawiając na naturalność zdjęć. Z podobnych powodów nie zmienia kolorystyki swoich fotografii na modne obecnie monochromatyczne zestawienia czerni i bieli czy sepii – za bardzo ceni prawdziwe kolory otaczającego ją świata.

Zakres podejmowanych przez panią Ewę tematów jest dość duży – od krajobrazów, poprzez portrety, detale, fotografie makro roślin i zwierząt, świat motoryzacji itd. Na ekspozycji prezentowanych jest kilkadziesiąt zdjęć pogrupowanych tematycznie, spośród których każdy, zgodnie z tytułem wystawy, znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin biblioteki i obejrzenia zdjęć Pani Ewy.

Olga Gralak-Ćwikła

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG