Pierwszymi gośćmi w czasie trwania Dni Otwartych Biblioteki w Fili nr1 była dwunastoosobowa grupa dzieci ze świetlicy „Gąsienica” z panią Katarzyną Mikołajczak. Podczas pogadanki okazało się ,że chłopcy i dziewczynki dbają o swoje najbliższe środowisko ,  wiedzą jak cenna jest przyroda wokół nas i dlaczego warto się o nią troszczyć. Na tablicy wypisali zasady, którymi kieruje się prawdziwy przyjaciel Ziemi.

Tak oto powstała gra planszowa, która polega na przesuwaniu pionków od startu do mety. Wygrywa ten kto pierwszy dotrze do mety. Na zaznaczonych polach czekały nagrody (np. za oszczędzanie światła- pięć pól do przodu) i pułapki (za palenie butelek plastikowych - czekasz dwie kolejki). Pionki dzieci wykonały same z plasteliny według własnego pomysłu. Podczas zmagań okazało się ,że nie tak łatwo dojść do mety.  Młodym przyjaciołom  przyrody spodobała się taka zabawa.

Spotkaniu towarzyszyła wystawka o tematyce ekologicznej.