13 maja w piątek w nocy – książka użyła w barcińskiej bibliotece swojej mocy

W ramach VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek barcińska książnica włączyła się w akcję „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę” i zorganizowała „Noc w Bibliotece”.

Młodzieży zaproponowano udział w spotkaniu wieczorową porą. Przy aprobacie rodziców grupa młodych czytelników przyjemnie, pożytecznie i wesoło spędziła wieczór w bibliotece. Scenariusz przewidywał dla uczestników sporo niespodzianek. Wspólne czytanie fragmentów ulubionych książek, kalambury i rozrywki umysłowe, przeplatane dyskusją o książce i makijażem wizażysty spowodowało, że czas upływał szybko.  Specjalnym uczestnikiem „Nocy w Bibliotece” był Hubert Pawlak, którego pasją niekoniecznie jest czytanie książek, uwielbia natomiast doradzać w dziedzinie wizażu. Uczestnicząc w piątkowym spotkaniu, dotrzymał złożonej wcześniej deklaracji, że chętnie podzieli się wiedzą i zaprezentuje swoje umiejętności w bibliotece w czasie majowych spotkań. Atmosfera w bibliotece sprawiła jednak, że pozostał w niej do końca. Pokazał prawdziwy talent poprawiając wizerunek i nastrój dziewczynom profesjonalnym makijażem.

Sporo talentu, emocji i zaangażowania włożyli uczestnicy spotkania w przygotowanie adaptacji scenicznej „Czerwonego Kapturka”. Jedna grupa pod okiem Pani Justyny Pałka, jak na noc w bibliotece przystało, przygotowała wersję kryminalną, a druga grupa z P. Stanisławą Ciesielską zaaranżowała bajkę w formie reportażu. W krótkim czasie ok. 45 minut należało napisać scenariusz, przygotować rekwizyty oraz wystawić swoje dzieło. Mimo, że był to wieczór inwencja twórcza nie opuściła młodzieży. Swoim występem rozbawili wszystkich do łez. Nie zabrakło również widzów „zdobytych” na ulicach naszego miasteczka przez reporterów młodzieżowych.

W tym samym czasie tj. od 18:00 do 22:00 nie omijali biblioteki czytelnicy, zaglądając po książki.
Podjęta inicjatywa spotkała się z zadowoleniem zarówno organizatorów, uczestników spotkania, jak i ich rodziców oraz osób wypożyczających książki.