Maj to szczególny miesiąc w kalendarzu bibliotekarza. To właśnie w maju rokrocznie obchodzimy ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Tegorocznej edycji przyświeca hasło: „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę”, które zachęca klienta do wejścia do biblioteki, prawie mimochodem, przy okazji załatwiania różnych spraw, ot, tak – ponieważ w tym pomieszczeniu można wypożyczyć książkę, audiobook, wejść do Internetu, sprawdzić swoją pocztę mailową, zobaczyć aktualną wystawę, uczestniczyć w spotkaniu autorskim.

W ramach Tygodnia Bibliotek odbywają się lekcje biblioteczne.
W poniedziałkowe przedpołudnie, 16 maja bieżącego roku, naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy V i VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie wraz
z opiekunami. Uczniowie zapoznali się z historią naszej książnicy, ze specyfiką pracy bibliotekarza, wzbogacili swoją wiedzę na temat funkcjonowania Biblioteki Publicznej oraz roli jaką pełni ona w środowisku. W dalszej kolejności panie bibliotekarki opowiadały młodzieży o zbiorach regionalnych. Zbiory te występują w różnej postaci i formie. Przechowywane i udostępniane na miejscu w Czytelni, uzupełniane są na bieżąco. W skład księgozbioru regionalnego wchodzą różnego rodzaju publikacje dokumentujące historię
i kulturę naszego regionu. Są to głównie książki i broszury, tomiki poezji, kroniki, czasopisma lokalne, przewodniki, foldery, biografie, wspomnienia, fotografie, materiały statystyczne, informatory, mapy, a także prace licencjackie i magisterskie traktujące o naszym terenie. Kolekcję regionalizmów tworzą również tzw. dokumenty życia społecznego, zwane też „dokumentami chwili”, „szarą literaturą”, m. in. afisze, plakaty, ulotki, zaproszenia, programy imprez rejestrujące bieżące wydarzenia społeczne, kulturalne i polityczne. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły artykuły prasowe, które gromadzimy od 1993 roku, ale posiadamy wycinki dotyczące Barcina i okolic z lat przedwojennych 1931-1938. Biblioteka publiczna pełni rolę centrum informacyjnego o regionie. Gromadzenie zbiorów regionalnych wpływa na unikatowość biblioteki.