19 maja 2011 roku BPMiG w Barcinie w ramach VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowała dla uczniów miejscowego gimnazjum lekcję biblioteczną na temat komiksu, którą poprowadzili Państwo Katarzyna i Włodzimierz Podczascy z Inowrocławia. Katarzyna Podczaska jest dr historii sztuki, archeologiem architektury, autorką wielu publikacji dotyczących Kujaw, właścicielką wydawnictwa FORZA CUIAVIA zajmującego się promocją regionu Kujaw.

Wspólnie z mężem zbierają legendy kujawskie, pałuckie, przygotowują do publikacji i sami wydają. Inowrocławianie znani są ze swojej fascynacji historią. Wydarzenia z historii Kujaw, Pałuk opracowują w formie komiksów. Między innymi „Bitwa pod Mątwami”, „Śpiąca armia”, „Diabeł Wenecki”. To o nich opowiedzieli zebranej w bibliotece młodzieży gimnazjalnej. Państwo Podczascy przedstawili krótki rys historyczny komiksu w Polsce. Zaprezentowali sylwetki znanych autorów scenariuszy komiksów. Pan Włodzimierz opowiedział jak wyglądała Jego przygoda z komiksem.

Na zakończenie Pani Katarzyna przybliżyła uczniom Gimnazjum nr 1 „Zapomniane legendy barcińskie”.