W sobotę 11 czerwca 2011 roku mieszkańcy Gminy Barcin świętowali jubileusz 470-lecia nadania praw miejskich Barcinowi. Urodzinową imprezę rozpoczął barwny korowód. Od ratusza na rynek przemaszerowali przedstawiciele instytucji i szkół, przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych, rycerze i mieszczanie, wśród nich bibliotekarze pracujący na terenie gminy.

Na rynku Starego Miasta  młodzież z barcińskiego gimnazjum odegrała scenkę historyczną odnowienia praw miejskich. Były pokazy walk rycerskich, tańce średniowieczne oraz pokazy artyleryjskie. Wokół miejskiej fontanny swoje stragany ulokowali przedstawiciele zanikających zawodów ; garncarz, mincerz, kowal, bursztyniarz i wikliniarz.  Dla uczestników uroczystości organizatorzy  przygotowali wiele atrakcji, m.in. konkurs na strój historyczny oraz quiz historyczny wiedzy o Barcinie - biblioteka przygotowała pytania konkursowe. Najlepszą znajomością lokalnej historii wykazała się Wiktoria Skrzypczyk. Kolejne miejsca zajęli Ewa Kujawa i Iwona Zieja. Spotkanie zakończyło się koncertem zespołu Przyjaciele.