W sobotnie przedpołudnie 25 czerwca 2011 roku w sali Miejskiego Domu Kultury w Barcinie odbyło się sympozjum poświęcone pamięci Jakuba Wojciechowskiego – „klasyka w robotniczej bluzie” – patrona Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin. Nasza biblioteka  obok wymienionego Miejskiego Domu Kultury oraz Społecznej Kapituły Medalu im. Jakuba Wojciechowskiego „Za Zasługi dla Kultury Robotniczej” działającej przy Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Bydgoszczy i Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy była współorganizatorem spotkania.

Po krótkim wprowadzeniu przez panią Krystynę Wulert referat pt.: „Spacerkiem po Barcinie z Jakubem Wojciechowskim” przedstawiła pani Renata Grabowska – pracownik biblioteki. Referat wzbogaciła prezentacja multimedialna przygotowana przez pana Tomasza Kaśków – pracownika barcińskiego domu kultury.

Najbardziej uroczystym momentem sympozjum było wręczenie dyplomów oraz medali im. Jakuba Wojciechowskiego „Za Zasługi dla Kultury Robotniczej”. Pani Krystyna Wulert odczytała protokół z posiedzenia Społecznej Kapituły dla nadania medalu i dyplomu oraz przedstawiła sylwetki uhonorowanych, a przewodniczący gremium - pan Ireneusz Frelichowski wręczył wyróżnionym medale oraz dyplomy. Wśród pięciu odznaczonych za zasługi dla kultury robotniczej osób znalazł się dyrektor MDK w Barcinie – pan Artur Jakubowski. Po gratulacjach i podziękowaniach głos zabrał Przewodniczący Rady Krajowej Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury – prof. dr hab. Paweł Soroka.

Sympozjum uświetnił minirecital Mileny Kruszynskiej, podopiecznej sekcji wokalnej przy MDK w Barcinie. Oficjalną część sympozjum zakończono wizytą na barcińskim cmentarzu, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie Jakuba Wojciechowskiego.