Dzieci korzystające z wakacyjnej oferty wspominały miejsca na terenie naszej gminy, które poznały w czasie pogadanek i wycieczek zorganizowanych przez bibliotekę. Efektem zajęć
z 17.08.2011r. w Oddziale dla dzieci stał się przewodnik po Gminie Barcin w formie
gry planszowej. Dzieci przeglądały gazety sprzed lat i wycinały kolorowe obrazki kojarzące
się z poznanymi miejscami w Barcinie. Trasa przewodnika na planszy przebiegała od wyjścia z Biblioteki w Barcinie poprzez basen, kamieniołom, Strzelnicę Bractwa Kurkowego i Bibliotekę w Piechcinie, plac zabaw dla dzieci w Starym Mieście, Górę  Św. Wojciecha, Kościół Św. Jakuba. Metę stanowił legendarny kurhan w Złotowie. Na planszy zaznaczono pola z tajemniczymi zadaniami. Wędrówka po planszy pionkami, stanowiła dobrą zabawę dla dzieci. Niespodziewaną wizytę dzieciom złożyła Magdalena Kruszka na co dzień reporterka Pałuk. Tradycyjnym  punktem  wakacyjnych zajęć było losowanie nagród i słodkie herbatniki ufundowane przez Stowarzyszenie „Sampo” w Barcinie.