Tradycyjnie żegnano lato na Festynie w Środowiskowym Domu Samopomocy przez uczestników zajęć wakacyjnych.

Festyn Integracyjny, który odbył się  24 sierpnia 2011r. zgromadził  dzieci bibliotek Oddziału dla dzieci, Filii Nr 1, Filii z Piechcina, świetlicy „Gąsienica” oraz uczestników  ŚDS. Wszystkich uczestników Festynu powitali Dyr. Biblioteki Grażyna Szafraniak i Kierownik ŚDS , którzy nie kryli zadowolenia z tych spotkań. Cel który przyświeca od lat Festynom Integracyjnym to właśnie współpraca  poprzez wzajemne poznawanie się, zabawę dzieci, z osobami niepełnosprawnymi. Autorzy scenariusza tegorocznego Festynu Kier. Oddziału dla dzieci biblioteki  Stanisława Ciesielska  i prac. ŚDS  Tomasz Kaniuka, zaserwowali  uczestnikom szereg zabaw konkursów i niespodzianek. Jedna z nich była zabawa - pieczenie ciasta. Nie brakowało  również zagadek  i rebusów  oraz rywalizacji przy układaniu hasła wakacyjnego gwarą pałucką, wykorzystano słowa i teksty ze „Słownika Gwary Pałuckiej” Mirosława Binkowskiego.

Duże zainteresowanie budził wśród uczestników Festynu „lśniący metalowy rumak”- motor - którego zaprezentował  Prezes Motoris Jarosław Kucharski. Nie zabrakło ruchu i gier sprawnościowych do momentu włączenia się w festyn sił natury i nadejściem burzy. Humor wodzireja p. Tomasza Kaniuka sprawił, że wszyscy jak w teatrze z aplauzem okrzyku na ustach uciekali przed deszczem na salę.

Inscenizacja Czerwonego Kapturka  po Pałucku dostarczyła uczestnikom sporo humoru.

Przed pójściem na stołówkę, z której rozlegał się kuszący aromat zapiekanek  jak zwykle smacznie przygotowanych przez panie z kuchni, uczestnicy obdarowani zostali nagrodami. Ponumerowane losy, to miniaturki  symboli i ciekawych miejsc w Gminie Barcin  na obrazku, przytwierdzonych do klamerek. Krótka prezentacja i  rozpoznanie obrazka uprawniało  uczestników do odbioru nagród.

Mimo, że w Festynie nie brali udziału wszyscy uczestnicy ŚDS, którzy wyjechali na wycieczkę to bawiło się 60 osób.