W niedzielę, 1 maja 2022 r. o godzinie 20.00 w kościele p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Barcinie z okazji inauguracji Majowego Miesiąca Maryjnego oraz obchodów uroczystości Nawiedzenia Matki Bożej w kopii Cudownej Ikony Jasnogórskiej odbył się koncert pieśni maryjnych i uwielbieniowych. Wydarzenie zostało zorganizowane przez barcińską parafię przy współorganizacji Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie.

Wystąpili soliści, absolwenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Agnieszka Broczkowska - śpiew (sopran) i Remigiusz Kuźmiński - śpiew (tenor), którzy studiowali razem na tym samym roku, a także Wojciech Broczkowski - fortepian (akompaniament) będący zarówno absolwentem jak i wykładowcą tejże uczelni. Podczas koncertu licznie zgromadzona publiczność mogła posłuchać utworów wykonanych w duecie oraz solo. Artyści wykonali wspólnie dwa utwory na sopran, tenor i fortepian. Były to "Ave Maria Jasnogórska" z repertuaru Piotra Rubika oraz pieśń "Czarna Madonno". W partiach solowych głosu sopranowego z akompaniamentem fortepianu usłyszeliśmy takie utwory jak: "Ave Maria" Caccini'ego, "Gdy klęczę przed Tobą", "Zapada zmrok", "Po górach dolinach" i "Ave Verum Corpus" Mozarta, natomiast na partie solowe głosu tenorowego z fortepianem złożyły się takie kompozycje jak "Ave Maria" Bacha&Gounod'a, "List do Matki" Violetty Villas, "Z dawna Polski Tyś Królową".

Należy nadmienić, iż zarówno Agnieszka Broczkowska, jak i Remigiusz Kuźmiński doskonale znani są barcińskiej publiczności, bowiem występowali w bibliotece. Remigiusz Kuźmiński ma barcińskie korzenie, jego pradziadek Stefan Kopydłowski pochodzący z Zalesia Barcińskiego był jednym ze współprowadzących dyrygentów i założycieli Orkiestry Dętej w Wapiennie. Wokalista od wielu lat współpracuje z barcińską biblioteką. Pałuki, Gmina Barcin i miasto Bydgoszcz zajmują szczególne miejsce w jego sercu