6 listopada 2013 roku to pamiętna data w historii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie. Tego dnia otwarta została nowa siedziba książnicy przy ul. WP 4a w Barcinie. Okazały, nowoczesny budynek o powierzchni użytkowej ponad 700 m2 dobrze służy od tego czasu zarówno bibliotekarzom, jak i społeczności miasta. Przez 10 lat w murach biblioteki odbyło się setki spotkań, lekcji bibliotecznych, warsztatów i zajęć dla osób w każdym wieku, zaś przez biblioteczny system przewinęły się tysiące wypożyczonych książek. Aby to uczcić, 15 listopada w bibliotece zorganizowano koncert upamiętniający 10. rocznicę otwarcia budynku przy ul. WP 4a.

Przed licznie gromadzoną publicznością wystąpiły Panie Nell Polgert – Martwijczuk oraz Magdalena Wierzbińska; artystki zaprezentowały utwory operowe i operetkowe. Pani Polgert – Martwijczuk to twórczyni doskonale znana barcińskiej publiczności zarówno ze względu na imponujące możliwości wokalne, jak i działalność społeczną jaką prowadzi min. jako założycielka i kierująca zespołem wokalnym Vivace. Pochodząca z gminy Orchowo Magdalena Wierzbińska jest uczennicą Pani Nell; występ w bibliotece był jej debiutem scenicznym. Zaledwie 12-letnia śpiewaczka zachwyciła zebranych świeżością i lekkością głosu. Obie panie otrzymały owację na stojąco, z gratulacjami pośpieszyli min. obecni na spotkaniu Zastępca Burmistrza Barcina Hubert Łukomski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Barcinie Janusz Wojtkowiak. Liczne słowa sympatii padły także w stronę dyrektor biblioteki, Renaty Grabowskiej, razem z życzeniami dalszej owocnej działalności książnicy.