Kliknij, aby powiększyćW poniedziałek 1 kwietnia na Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyły się kolejne zajęcia Bibliotecznego Klubu Kodowania „Kodujemy!”. Zajęcia podzielone zostały na dwie części. W pierwszych kilkudziesięciu minutach warsztatów dzieci utrwalały umiejętności kodowania w aplikacji Lightbot; do prostych komend typu „do przodu” czy „Skok” doszły tym razem zadania znacznie trudniejsze – pętle i sekwencje ruchów. Przy niektórych poziomach trzeba było naprawdę sporo się nagłówkować, by doprowadzić bohatera gry do jego celu.

W drugiej części zajęć dzieci i prowadzące zajęcia Panie Justyna Pałka i Olga Gralak-Ćwikła wykorzystując słoneczną pogodę wyszły na zewnątrz. Tutaj uczestnicy warsztatów podzieleni zostali na grupy; zadaniem każdego z zespołów było zaprogramowanie trasy „robota”, odgrywanego przez jedno z dzieci z grupy. Dzieci kodowały min. ruch w określonym kierunku, obejście przeszkody, polecenie „usiądź” czy „wstań”. Należało uważnie zapisać linie kodu, aby inna drużyna mogła na ich podstawie przejść zaprogramowaną trasę. Nie zawsze się to udawało; jedna z drużyn błędnie zapisała kierunki, w efekcie czego „robot” zamiast dojść do celu wszedł w krzaki. Oczywiście wzbudziło to salwy śmiechu, ale pozwoliło też dzieciom zauważyć błąd i poprawić kod.