Prowadząca zajęcia Pani Edyta Dypold pokazuje uczestnikom jak korzystać z platformy Sway

Biblioteka Publiczna filia w Mamliczu w dniu 14 października 2020 roku w Świetlicy MDK w Mamliczu zorganizowała zajęcia warsztatowe „Tworzenie w aplikacji Sway”. W spotkaniu wzięło udział siedmioro dzieci w wieku 11-14 lat. Bibliotekarka Edyta Dypolt krok po kroku przedstawiła uczestnikom warsztatów darmową aplikację Sway w pakiecie Microsoft Office. Aplikacja ta posiada wiele zalet, przede wszystkim w nieograniczony sposób można ją wykorzystać do stworzenia prezentacji, albumów zdjęć, raportów, biuletynów itp.

W każdym momencie projektowania jest możliwość w szybki i prosty sposób zmiany szablonu witryny, układu, kolorystyki czy czcionki, nie tracąc przy tym wcześniejszego wkładu pracy. Dużym komfortem w trakcie pracy jest bieżące wyświetlanie dotychczasowych poczynań. Również na plus możemy zaliczyć łatwy sposób udostępniania gotowej witryny, czy to tylko dla wybranych użytkowników, czy do powszechnego wglądu szerszej publiczności. W trakcie dwugodzinnych warsztatów kursanci w praktyce ćwiczyli dodawanie do zawartości witryny kolejnych kart z treścią, obrazem oraz filmami.

Dzięki przeprowadzonym warsztatom komputerowym dzieci zdobyły nową wiedzę i umiejętności, które będą mogli wykorzystać w przyszłości. To było ich pierwsze zetknięcie się z aplikacją Sway, wcześniej nie mieli okazji poznać tego narzędzia. Natomiast ich rodzice już kilka dni wcześniej wtajemniczali się w Sway i rozkładali go na czynniki pierwsze. W dniu 11 września br. dla pięciu wolontariuszy Biblioteki Publicznej filia w Mamliczu zostały przeprowadzone takie same warsztaty jak dla dzieci. Okiełznanie witryny Swey przez dorosłych kursantów, poszło równie dobrze jak młodemu pokoleniu.

Dzieci wykonywały zadania intuicyjnie, natomiast rodzice byli bardziej skupieni i dogłębnie badali temat. Aplikacja Sway jest tak przyjazna i prosta w tworzeniu, iż niezależnie od wieku i stopnia opanowania umiejętności komputerowych, każdy z uczestników warsztatów bardzo dobrze poradził sobie z stworzeniem witryny Swey.

Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Pasja czytania” dofinasowanego z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”.

Edyta Dypolt