Kliknij, aby powiększyć25 października 2019 r. w piechcińskiej filii odbyła się lekcja biblioteczna pn. „Megaproblemy minikumaka. Brzydkie słówka”, w której uczestniczyli uczniowie klasy II b Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piechcinie wraz z wychowawcą, panią Elżbietą Krawczyk, w ramach cyklu „Arteterapia dla Małych i Dużych”.

W trakcie zajęć drugoklasiści wzięli udział w zabawach integracyjnych: „Mam na imię…”, „Powiedz coś miłego koleżance/koledze…”, po czym wysłuchali opowiadania o kumaku Bombini, który marzył, aby na jego brzuszku pojawiło się więcej czerwonych plamek. Chcąc osiągnąć ten cel, wypowiadał brzydkie słówka. Jednak na brzuszku żadnych czerwonych plamek nie przybyło. Zmiana natomiast była widoczna gdzie indziej. Jego plecy pokryły się gęstą, białą pianą. Ten sam problem miały inne kumaki, które powtarzały brzydkie słówka wypowiadane przez głównego bohatera opowieści. W zaistniałej sytuacji pomógł kumak Major…

Następnie dzieci wzięły udział w pogadance na temat tego, jak rozładowywać złość w bezpieczny sposób. Można w tym celu skakać, pływać, spokojnie porozmawiać o tym, co powoduje irytację. Można też stosować zamienniki przekleństw i w momentach silnej złości wypowiadać śmieszne zwroty (kaczy kuper, uśmiech pawiana, perfumy skunksa), które pomogą rozbroić złość. Poza tym można też swoją złością napompować balon, a potem go podrzucić i patrzeć, jak ulatuje z niego cała zła energia.

Podczas lekcji bibliotecznej, nawiązując do tematu spotkania, dzieci rysowały również scenkę przedstawiającą fragment bajki, który podobał im się najbardziej. Przy okazji słuchały muzyki relaksacyjnej.

Dorota Witkowska

{gallery}images/stories/_materialy_2019/inne_wydarzenia/wszystkie/28102019_3{/gallery}