Kliknij, aby powiększyćWe wtorkowe przedpołudnie, 21.05.2019 roku w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się dwie lekcje biblioteczne dla sześciolatków z Przedszkola Nr 3 oraz dla pięciolatków z Przedszkola Nr 2 w Barcinie, w ramach XVI Tygodnia Bibliotek – ogólnopolskiej akcji promocji czytelnictwa i bibliotek.

Starsza grupa wraz z wychowawczynią panią Hanną Rydlewską poznała różne rodzaje książek, które poza czytaniem dostarczają wrażeń związanych z dotykiem, słuchem i wzrokiem. Są barwne, dźwiękowe i puchate, uczą zasznurować buty lub rozśmieszają. Przedszkolaki wysłuchały „Książki bez obrazków” Benjamina Josepha Novaka. Bibliotekarka rozbawiła dzieci do łez, wywołując śmiech i zachwyt dźwiękami, minami oraz gestami. W drugiej części spotkania prowadząca poprosiła dzieci o pokolorowanie kolorowanek związanych z biblioteką, a w trakcie tej pracy przeczytała dzieciom fragment książki Ewy Nowak pt. „Strażak Lulek”, o przygodach Edytki, chomiczki Śnieżynki i dzielnego Lulka. Na zakończenie lekcji bibliotecznej grupa pozowała do wspólnej fotografii i otrzymała dyplom oraz słodkości.

Natomiast grupa Biedronek wraz z panią Dorotą Gałązką uczestniczyła w zajęciach poświęconych zawodowi bibliotekarza. Po przywitaniu Pani dyrektor oprowadziła dzieci po całej bibliotece prezentując i opowiadając o każdym dziale oraz o księgozbiorze jaki posiadamy w bibliotece. Dzieciom najbardziej spodobał się magazyn książek, gdzie każdy mógł spróbować przesuwać własnoręcznie ogromne regały pełne książek oraz gabinet pani dyrektor, w którym dzieci mogły usiąść na dyrektorskim fotelu i „pokręcić się”. Super atrakcją okazały się również roboty Photon, które wykorzystywane są w bibliotece na zajęciach kodowania  Podczas tej lekcji bibliotecznej dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się bibliotekarz, jakie ma obowiązki i warsztat pracy, w jaki sposób można zostać czytelnikiem biblioteki oraz jak wypożycza się książki przez specjalny system komputerowy. Dużą atrakcją dla całej grupy okazała się możliwość wypożyczania bajeczek przez specjalny system biblioteczny. Dzieci bardzo chętnie podsuwały kolejne książki pod czytnik aby wypożyczyć książki. To była super zabawa.

Miłym zaskoczeniem dla pani bibliotekarki okazał się upominek w postaci zrobionych ręcznie kolorowych tulipanów .

Na zakończenie maluchy dostały w prezencie kolorowanki i słodkie cukierki.

Joanna Kujawa-Drozdowska

{gallery}images/stories/_materialy_2019/inne_wydarzenia/wszystkie/22052019_2{/gallery}