Dzieci siedzą przy jednoosobowych stolikach. Słuchają poleceń Instruktorki Domu Kultury

W środę 15 lipca w Świetlicy MDK w Mamliczu w ramach współpracy z miejscową biblioteką odbył się Dzień aktora pt. „Zgadnij kim jestem”. Wbrew pozorom praca aktora nie jest łatwa, to nie tylko sława i rozpoznawalność ale również ciężka praca. Uczestnicy warsztatów próbowali poznać pracę aktora od kulis. Na początek rozpoczęli od masażu twarzy, policzków i ust. Następnie zaangażowali język, który tworzył kółeczka, stukał w zęby czy masował policzki od wewnątrz. W trakcie tych zabiegów nie zapomniano o wargach, podniebieniu i żuchwie.

Ćwiczenia logopedyczne rozluźniły dzieci, było dużo śmiechu przy parskaniu i mlaskaniu. Dzięki tym przedsięwzięciom przygotowano odpowiednio aparaty artykulacyjne do wymowy trudnych zdań. I tak wypowiedzenie „W czasie suszy szosa sucha”, „Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego” itp. nie sprawiło dzieciom większych trudności. Równie dobrze poradzili sobie z odgrywaniem scen z rekwizytem – balonem m.in. walka z mocnym wiatrem, niesienie ciężkiego pakunku czy podejście pod stromą górę.

Dodatkowo uczestnicy warsztatów losowali scenki w jakich mają uczestniczyć i przekazać innym uczucia jakie im towarzyszą. W trakcie odgrywania radości, gniewu czy agresji dzieci wspaniale pracowały mimiką twarzy. Nie było to łatwe zadanie, tym bardziej, że wymagało dużej odwagi, jak i wzajemnego zaufania, że ze strony kolegów nie narażamy się na śmieszność i drwiny.

Edyta Dypolt