Dzieci siedzące na ławkach z założonymi maseczkami.

W poniedziałkowe popołudnie dzieci uczestniczące w zajęciach bibliotecznych „Bajkopomagajki”, korzystając ze słonecznej pogody przenieśli się na zewnątrz mamlickiej książnicy. W ostatnich dniach września obchodzono Międzynarodowy Dzień Języków Migowych (23 wrzesień) oraz Międzynarodowy Dzień Niesłyszących (30 wrzesień).

Wiktoria - wolontariuszka Biblioteki Publicznej w Mamliczu, czytała na głos młodszym kolegom książkę litewskiej autorki Rasy Janciauskaite – „Powiedz to w mig”. Słuchacze poznali głównych bohaterów: Indre, Dmitrijusa, Rasę, Deimante, Arnoldasa i Vaivę.

Każde z nich jest inne, mają różne zainteresowania, pochodzą z różnych krajów, łączy ich tylko to, że są głusi lub członek z ich rodziny nie słyszy. Dzieci miały okazję poznać ich codzienne życie oraz język w jakim się porozumiewają. Język migowy jest bardzo ekspresyjny, angażuje nie tylko nasze ręce ale wręcz całe ciało oraz mimikę twarzy.

Dzieci próbowały własnych sił w miganiu podstawowych zwrotów typu: dzień dobry, do widzenia, mama, tata, proszę. Okazało się, że nie jest to takie łatwe i należy poćwiczyć, aby prawidłowo je odzwierciedlić. Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą „Głuchy telefon na bakier”: pierwsza osoba palcem rysowała figurę geometryczną na plecach drugiej osoby, następnie druga osoba nie oddając głosu ruchem warg przekazywała trzeciej osobie informację jaka figura została narysowana.