logo frsi i tydzień z internetem

Gdzie w sieci można znaleźć obrazy Jana Matejki czy Leonarda da Vinci? Jak w dobie pandemii funkcjonują muzea? Czym jest domena publiczna i na jakich zasadach można korzystać z treści tam udostępnianych? Jak, nie ruszając się z własnej kanapy, wybrać się na wirtualny spacer po kopalni soli w Wieliczce? I co mają wspólnego dzieła renesansowych malarzy i… TikTok?

Odpowiedzi na te i inne pytania otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Liceum w Barcinie, którzy wzięli udział w lekcjach bibliotecznych online zorganizowanych w ramach kampanii „Tydzień z Internetem” w dniach 12 i 13 kwietnia. Spotkania pod nazwą „Kolekcjonerzy sztuki” poprowadziła bibliotekarka Olga Gralak-Ćwikła.

Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, gdzie mogą szukać informacji na temat dzieł sztuki i kultur, korzystając z zasobów sieci. Zapoznali się między innymi z portalami otwartezasoby.pl czy Google Arts & Culture, zajrzeli do zasobów cyfrowych Luwru i Muzeum Narodowego w Krakowie, przeszli się po refektarzu w Zamku Krzyżackim w Malborku dzięki spacerowi online.

Mamy nadzieję, że spotkanie stało się dla nich inspiracją dla własnych poszukiwań w świecie sztuki i kultury.