dzieci w oddziale dla dzieci

Zajęcia 13 lipca 2021 roku były przypomnieniem zabaw, które towarzyszyły mamom i tatom w ich młodości. Część gier dzieci znały z opowiadań rodzinnych.

Wstępem była pogadanka na temat gier podwórkowych. Okazało się, że dzieci znają ich sporo. Wśród wymienianych były: murarz, zbijak czy zabawa w chowanego. Pani Asia krótko opowiedziała dzieciom o różnych grach: z piłką, np. „dziesiątkach”, z chusteczką czy szalikiem, np. „ciuciubabka” oraz w kapsle. Pokazała także jak bawić się sznurkiem (neoliną) – parami i solo, z gumą, np. „dziesiątki” i „guma parzy” oraz używając kredy.

W drugiej części wyszliśmy przed bibliotekę, gdzie na trawniku i betonie zaczęła się prawdziwa zabawa . Rozgrzewką dla uczestników była zabawa w „wędrujące hula-hop”, gdzie dzieci trzymając się za ręce w kole, podawały hula-hop do osoby obok. Było śmiesznie, zabawnie i wygibasowo. Potem przeszedł czas na gumę, dzieciom do gustu bardzo przypadła zabawa „guma parzy”. Najpierw w 3 osobowych grupach uczestnicy przechodzili pomiędzy plątaniną z gumy, a potem z połączenia 2 gum, powstała mega pajęczyna, przez którą przechodziły wszystkie dzieci. Następna zabawką, którą zainteresowali się uczestnicy zajęć była „latająca piłka”, gdzie w parach trzeba było przeciągnąć piłkę do swojego partnera z pary. Po tej zabawie przyszedł czas na zabawy z kredą. Dzieci podzielone na 3 zespoły grały w „klasy” i „chłopka”. Po narysowaniu, omówiono zasady gry i zaczęła się rywalizacja. Dzieci przesuwały kamyk skacząc na jednej nodze przez wszystkie pola. Na początku były kłopoty z utrzymaniem równowagi, jednak w trakcie gry udało się to opanować.

Ostatnią zabawą był mini tor przeszkód, gdzie dzieci w 2 drużynach musiały jak najszybciej pokonać różne przeszkody i wykonać określone czynności, m.in. przełożenie szarfy z dołu do góry, skoki na skakance, slalom między pachołkami oraz rzut woreczkiem do celu i jak najszybszy powrót.

Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i wykonał razem z paniami bibliotekarkami taniec do melodii „Wyginam śmiało ciało”. Mimo upalnego dnia dzieci nie czuły zmęczenia i świetnie bawiły się na placu przed biblioteką, o czym świadczył uśmiech na ich twarzach .

Joanna Kujawa-Drozdowska