Pierwszy tydzień tegorocznych ferii w barcińskiej bibliotece upłyną pod znakiem zimowej tematyki. Już w poniedziałkowe przedpołudnie (17.01.2022r.) dzieci uczestniczące w zajęcia feryjnych spotkały się z Czartem – psem lawinowym, bohaterem książki Barbary Gawryluk, o tym samym tytule.

Czart to psi ratownik górski, który zajmuje się wyszukiwaniem osób zaginionych w górach. Jego psia odwaga, siła i wytrzymałość pozwalają na realizację celów GOPR-u, jak niesienie pomocy w górach ludziom, których zdrowie lub życie jest zagrożone, zapobieganie wypadkom w górach i ochronę środowiska górskiego. Poznając historię Alka i Roberta, pary chłopców, uczestników zimowego obozu sportowego dzieci poznały jedną z zasad bezpieczeństwa w górach, czyli nie zbaczanie z wyznaczonych szlaków i tras narciarskich. Uczestnicy dowiedzieli się również, jak zachowywać się górach, aby nie narażać siebie oraz innych na niebezpieczeństwo, gdzie szukać pomocy i jakie numery alarmowe są przydatne zimą w górach. Po ciekawej i wzruszającej lekturze dzieci ulepiły plastelinowe psy lawinowe. Powstały cudowne zwierzaki, które uczestnicy zabrali do domu.

Natomiast podczas środowego spotkania (19.01.2022r.) dzieci zrobiły kartonowe makiety lodowiska z łyżwiarzami poruszającymi się za pomocą magnesów, na tle przepięknej górskiej panoramy. Stworzenie mini lodowiska było nie tylko super zabawą, ale również praktyczną lekcją konstruowania.

Kolejne spotkania z ramach FERII W BIBLIOTECE zaplanowane są w najbliższy poniedziałek i środę, na które serdecznie zapraszamy !!!

Joanna Kujawa-Drozdowska