10 lutego 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piechcinie w ramach współpracy z piechcińską Filią Biblioteczną odbyła się lekcja biblioteczna pn. „Siedmiu wspaniałych. Dręczenie i przemoc w szkole”, w której uczestniczyli uczniowie klasy III wraz z wychowawcą, panią Klaudią Budzewicz oraz nauczycielem wspomagającym, panią Magdaleną Kwaśniewską. Celem spotkania było uwrażliwienie dzieci na krzywdę, uświadomienie, że dręczenie jest przykre, poznanie sposobów radzenia sobie z dręczycielami, a także kształtowanie empatii. Były to zajęcia w ramach cyklu „Biblioterapia dla Małych i Dużych”.

Zajęcia rozpoczęły się od zabawy przełamującej onieśmielenie („Witam tych, którzy…”). Następnie dzieci poznały znaczenie symboli pokazywanych ilustracji (kwiatek – jestem szczęśliwy, poduszka – jestem zmęczony, miś – czuję się silny, szklanka z wodą – jestem smutny, kijek – jestem wściekły), aby móc wybrać dowolną z nich, wyjaśniając pozostałym swój wybór. W dalszej części spotkania uczniowie po wysłuchaniu opowiadania pt. „Siedmiu Wspaniałych” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel uczestniczyli w dyskusji na temat przemocy fizycznej i psychicznej, różnicy między skarżeniem a słusznym poinformowaniem, zachowania dręczycieli w obecności osób dorosłych oraz kto najczęściej staje się prześladowcą. Zadaniem trzecioklasistów było również dokończenie zdania: „Gdy mojemu koledze dzieje się krzywda to…”.