22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji zaprosiliśmy do biblioteki dzieci z Przedszkola nr 2 w Barcinie z nauczycielką Agnieszką Zakopiec.

Po proekologicznej pogadance przeczytaliśmy książkę „Czy wiecie, jak pomóc planecie?”. Została ona zrobiona w 98% z materiałów z recyklingu. Prowadząca wyjaśniła dzieciom co oznacza recykling i zwróciła uwagę na to jak ważne jest, aby segregować, a potem przerabiać niepotrzebne rzeczy na nowe. Bibliotekarka podkreśliła, że każdy właściwie wyrzucony śmieć lub rzecz, której damy drugie życie jest „plasterkiem” dla Ziemi. Czytając książeczkę maluchy dowiedziały się, jakie zachowania ludzi są dobre dla naszej planety, a które jej szkodzą. Nauczyły się również prawidłowo segregować odpady. Wiedzę zdobytą podczas lektury, „Motyle” miały okazję sprawdzić w czasie zabawy z zielonymi pudełkami, na których Ziemia miała smutną i wesołą minkę. Zachowania i postawy przyjazne dla środowiska trafiały do tego z uśmiechem, szkodliwe i nie warte naśladowania do drugiego. Kolejną przyjemną rozrywką okazało się sortowanie śmieci i produkcja bioodpadów. W trakcie obu zabaw dzieci wykazały się świetną wiedzą. Była to zarazem pożyteczna, jak i smaczna nauka.

Na zakończanie spotkania powstała ziemska karuzela z materiałów z recyklingu, którą maluchy zabrały do przedszkola. Każde dziecko otrzymało naklejkę PRZYJACIELA ZIEMI.

Joanna Kujawa-Drozdowska

Justyna Woźniak