22 stycznia 2020 r. w piechcińskiej filii odbyła się lekcja biblioteczna pn. „Potyczki pewnej matematyczki. Trening czyni mistrza”, w której uczestniczyli uczniowie klasy II a Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Piechcinie wraz z wychowawcą, panią Justyną Michalak, w ramach cyklu „Arteterapia dla Małych i Dużych”.

W trakcie zajęć drugoklasiści wysłuchali opowiadania o wiewiórce Pinii, która do liczb nie miała ani serca, ani głowy. Uważała, że nie da rady nauczyć się matematyki. Myślała, iż problemy matematyczne są ponad jej siły. Na szczęście Pinii postanowiła pomóc daleka krewna, Ruda Kitka, którą pasjonowało wszystko, co było związane z liczbami. Ruda Kitka tłumaczyła Pinii matematykę poprzez zabawę. Uświadomiła jej również, jak ważne są dodatkowe ćwiczenia z wykonywania zadań matematycznych.

Następnie dzieci wzięły udział w zabawie polegającej na wyborze ilustracji prezentujących, do czego potrzebna jest matematyka w życiu codziennym, po czym uczestniczyły w pogadance na ten temat. Uczniowie stwierdzili, iż matematyka pomaga w planowaniu wydatków, w przeliczaniu ilości składników w przepisach kulinarnych, w obliczaniu ilości potrzebnych kawałków ciasta dla gości lub w oszacowaniu ilości zjedzonych cukierków, oczywiście, żeby nie zjeść ich za dużo.

Podczas lekcji bibliotecznej, nawiązując do tematu spotkania, drugoklasiści otrzymali zadanie do wykonania polegające na pokolorowaniu rysunku. Jednak, aby osiągnąć zamierzony cel, najpierw trzeba było wykonać obliczenia matematyczne, z którymi zresztą dzieci świetnie sobie poradziły.

Dorota Witkowska