Uczestnicy zajęć zebrani w czytelni biblioteki w Piechcinie

19 lutego 2020 r. piechcińską bibliotekę odwiedziły 5-latki z miejscowego przedszkola wraz z nauczycielami: panią Darią Filipiak, panią Justyną Figiel oraz panią Aleksandrą Nierychłą. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach pn. „Czego się boimy?”, w ramach cyklu „Arteterapia dla Małych i Dużych”.

Podczas spotkania dzieci wysłuchały bajki terapeutycznej pt. „Przygody Fenka. Strach”, po czym odbyła się pogadanka na temat strachu. Przedszkolaki dowiedziały się, że każdy z nas ma jakieś lęki, czegoś się boi i jest to zupełnie normalne. Ważne jest jednak, by szukać sposobów na poradzenie sobie ze strachem. Dzieci uświadomiły sobie, że niektóre rodzaje strachu są nam bardzo potrzebne (np. strach przed dzikimi zwierzętami) i pozwalają nam zachować bezpieczeństwo.

Następnie 5-latki tworzyły „mapę strachu”. W trakcie tej zabawy trzeba było również dokończyć zdanie: „Mam na imię… Najbardziej boję się…”. Podczas kolejnego zadania dzieci otrzymały ilustracje przedstawiające różne rodzaje strachu. Trzeba było znaleźć osobę, która wylosowała obrazek przedstawiający ten sam rodzaj strachu.

W trakcie zajęć przedszkolaki wykonały także pracę indywidualną „Schowaj strach do pudełka!”. Zadanie polegało na pokolorowaniu szablonu pudełka, sklejeniu go, namalowaniu czegoś, co nas przeraża, a następnie schowaniu malunku do pudełka i zamknięcie go w nim.