Dzieci pracujące na zajęciach.

W Bibliotece Publicznej filia w Mamliczu w dniu 26 lutego odbyły się zajęcia literacko-plastyczne dla przedszkolaków „Piegi, piegi ach te cudowne piegi”. W tym dniu dzieci wysłuchały bajki terapeutycznej „Mała biedronka”. Głównym bohaterem jest przedszkolak Adaś, posiadacz wielu piegów, które są jego bolączką. Z powodu niesfornych kropeczek jest wyśmiewany przez rówieśników i nikt w przedszkolu nie chce się z nim bawić. Wszystko się zmienia gdy spotyka małą biedroneczkę.

Uczestnicy zajęć stwierdzili, że każdy zasługuje na akceptację, czy to ma piegi, czy ich nie ma. Świat jest piękny właśnie dlatego, że jest różnorodny i nie ma identycznych osób. Często jest tak, że chcemy rzeczy, których nie mamy. Na popularnej stronie internetowej you tube są umieszczone filmiki jak zatuszować piegi. Jest jednak wiele filmików jak na twarzy namalować kropeczki tak, aby wyglądały naturalnie. Są różne gusta, guściki i nie powinniśmy się tym przejmować. Przedszkolaki obejrzały zdjęcia, które wywołały gorącą dyskusję. Angielski fotograf Brock Elbunk jest znany z tego, że specjalizuje się fotografowaniem osób z piegami ukazując ich piękno. Korzystając z tego, że spotkanie odbyło się w bibliotece, dzieci sięgnęły po bajki z piegowatymi bohaterami. Mali czytelnicy uwielbiają zwariowane przygody Meridy Walecznej, Toma Sawyera czy Pipi Langstrumpf. Bardzo szczególnym piegusem jest Ambroży Kleks, który jest wielkim kolekcjonerem kolorowych piegów. Najzabawniejsze jest to, że lubił się nimi zajadać. Przedszkolaki na wzór Pana Kleksa częstowali się małymi cukierkami jak piegami, zastanawiając się na co one mogą pomóc. Może na katar? Może na lepszy humor? Przy piosence „No to co, że mam piegi na nosie” dzieci rysowały portret Pana Kleksa. Znakiem rozpoznawczym były oczywiście kolorowe piegi. Zajęcia literacko-plastyczne z cyklu „Przedszkolak w bibliotece” – „Piegi, piegi ach te cudowne piegi” zostały zorganizowane z okazji zbliżającego się Dnia Piegów, przypadającego w najbliższą niedzielę 1 marca.

Edyta Dypolt