Kliknij, aby powiększyć Dnia 18 października 2019 roku w czytelni naszej biblioteki zostały przeprowadzone zajęcia w ramach akcji „PorozmawiajMy Proszę”, współorganizowanej z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacją Kocham Polskę.

Tematem spotkania z pierwszoklasistami Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie były zwroty grzecznościowe. Lekcja nosiła tytuł: „Jestem jak czarodziej, znam magiczne słowa”. Na początku spotkania każde dziecko miało za zadanie zastanowić się, czym dla niego jest „magiczne słowo”. Po wymianie zdań każdy z uczestników zajęć otrzymał ilustrację i rozsypankę wyrazową, którą należało odpowiednio dopasować. Kolejnym etapem spotkania było zapoznanie się z wierszem Justyny Niedbały pt. „Zaczarowane słowa”. W magicznej atmosferze dzieci omawiały wiersz dotyczący zwrotów, których kulturalny człowiek używa najczęściej, czyli „PROSZĘ”, „DZIĘKUJĘ” oraz „PRZEPRASZAM”.

Po analizie wiersza dzieci zaczęły grę edukacyjną o nazwie „Dobre zachowanie”, która polegała na rozróżnieniu złego zachowania od poprawnego i umieszczeniu ilustracji pod smutną lub wesołą buźką. Dalszy ciąg spotkania polegał na dyskusji dotyczącej owych magicznych słów. Pod koniec lekcji uczestnicy wysłuchali opowiadania o jesiennym drzewie, które „wyrosło” w naszej czytelni. Zadaniem każdego dziecka było wylosowanie liścia ze zwrotem grzecznościowym i wspólne uzupełnianie korony drzewa, które nazwaliśmy magicznym. Na zakończenie pierwszaki rzucały dużą kostką, na której umieszczone były popularne zwroty grzecznościowe, a ich zadaniem było użyć owego hasła w tym dniu.

Uczniowie zostali nagrodzeni nie tylko słowem "dziękuję" doceniającym ich zaangażowanie w zadaniach, ale również kolorowymi zakładkami do książek.

Kamila Buczek

{gallery}images/stories/_materialy_2019/inne_wydarzenia/wszystkie/18102019{/gallery}