Kliknij, aby powiększyćPraca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy 5 grudnia na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają wolontariusze w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym. Również w barcińskiej bibliotece świętujemy Dzień Wolontariusza – jest to idealna okazja, aby wyrazić wdzięczność wobec osób, które bezinteresownie pracują na rzecz książnicy.

W 2019 roku spotkanie miało miejsce 4 grudnia; w czytelni biblioteki zebrali się wolontariusze pracujący w bibliotece głównej oraz filiach. Jest to spora grupa – łącznie 42 osoby; w większości są to dorośli, jest też kilka osób nastoletnich. Nasi wolontariusze nie tylko pomagają bibliotekarzom w codziennej pracy bibliotecznej - uczestniczą również w organizacji i przeprowadzaniu spotkań, warsztatów, zajęć dla dzieci, większych imprez. W uznaniu za ich bezinteresowną pracę, każdy wolontariusz z rąk Pani Dyrektor Grażyny Szafraniak otrzymał podziękowania wraz z serdecznymi życzeniami, nie zabrakło też okolicznościowego tortu. Obecni na spotkaniu mieli też możliwość wysłuchania specjalnie dla nich zorganizowanego koncertu zespołu Arete pt. „Więcej miłości”. Wykonane przez grupę poetyckie piosenki pełne nadziei, optymizmu i wdzięczności za dar życia doskonale pasowały do okazji.