Madagaskar, małe państwo położone na leżącej na Oceanie Indyjskim wyspie o tej samej nazwie, kojarzy się powszechnie z zachwycającą naturą, tropikalnym klimatem i… lemurami, rozsławionymi przez popularny film dla najmłodszych. Jednak Madagaskar ma o wiele więcej do zaoferowania -udowodnił to podróżnik Krzysztof Nowacki, który gościł w barcińskiej bibliotece 6 września.

Pochodzący z Chojnic Pan Krzysztof nie lubi wycieczek zorganizowanych. Swoje wyprawy planuje na własną rękę, samodzielnie wyszukując sposoby transportu czy możliwości noclegu - często korzysta przy tym z idei couchsurfingu, czyli udostępniania osobom podróżującym bezpłatnego zakwaterowania w prywatnych domach. Dzięki temu Pan Krzysztof może poznawać odwiedzane przez siebie kraje z perspektywy lokalnych mieszkańców, a co za tym idzie, poznawać nieznane masowej turystyce miejsca. Jedną z takich wypraw była właśnie podróż na Madagaskar – na spotkaniu w bibliotece podzielił się wrażeniami z eskapady.

Mówił o tamtejszej kulturze, wierzeniach, oszałamiającej przyrodzie oraz ludziach, przyjaznych i zawsze chętnych do rozmowy. Dzięki prezentacji multimedialnej zebrani mogli też zobaczyć fotografie oraz filmy zrobione podczas pobytu na wyspie – obejrzeliśmy zarówno słynną aleję ogromnych, majestatycznych drzew - baobabów , zamożne dzielnice stolicy Madagaskaru Antananarywy, jak i znacznie biedniejsze miejscowości położone na prowincji.

Ciekawostką były sadzonki baobabu, które przywiózł ze sobą podróżnik – rozdaje on je osobom, którzy chcą wesprzeć finansowo jego program pomocy w edukacji dzieci z dzielnic krańcowej biedy Antananarywy.