Kliknij, aby powiększyćJuż od 11 lat barcińska biblioteka organizuje konkurs gwary pałuckiej, w którym dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe mogą sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się gwarą. Rywalizacja pod nazwą „Gwara pałucka - ocalić od zapomnienia” rozgrywała się początkowo na poziomie gminnym, by po jakimś czasie przejść na poziom powiatowy.

W roku 2019 konkurs odbył się w dniu 28 listopada. Po raz pierwszy od wielu lat, uczestnicy wszystkich kategorii wiekowych stanęli w szranki jednego dnia: uczniowie szkół podstawowych w dwóch kategoriach: klas I-IV oraz V-VIII, jak również osoby zaliczone do kategorii Open, czyli uczniowie szkół średnich oraz dorośli. W tegorocznym konkursie wzięło udział 54 osoby: 22 w pierwszej kategorii szkół podstawowych, 25 w drugiej kategorii szkół podstawowych oraz 7 w kategorii Open.

Rolę przewodniczącego jury spełniał Pan Mirosław Binkowski, znawca gwary pałuckiej; oprócz niego konkurs oceniali: Pani Elżbieta Pałka z Klubu Żeglarskiego „Neptun” w Barcinie, Pani Zofia Jesionowska, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barcinie, Krzysztof Leśniewski, popularyzator kuchni pałuckiej, oraz Pan Artur Jakubowski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Barcinie. Na widowni można było dostrzec min. Przewodniczącą Rady Powiatu w Żninie Panią Józefę Błajet, Zastępcę Burmistrza Barcina Pana Huberta Łukomskiego, Wicestarostę żnińskiego oraz Pana Andrzeja Hłonda.

Komisja sędziowska przy ocenie uczestników brała pod uwagę umiejętność posługiwania się gwarą, poprawność i staranność interpretacji, opanowanie pamięciowe tekstu, intonację i dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny. Nagrodami dla laureatów, ich opiekunów i pozostałych uczestników konkursu były książki i gadżety ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin; najmłodsi uczestnicy konkursu otrzymali ponadto dodatkowe nagrody, ufundowane przez Panie Teresę Wilk i Zofię Jesionowską.

Stało się już konkursową tradycją, że w czasie przerw na obrady jury przeprowadzane są krótkie prelekcje o wybranych elementach tradycyjnej kultury ludowej Pałuk – tak było i tym razem. Uczestnicy konkursu oraz widzowie mogli również skosztować kilku potraw kuchni pałuckiej przygotowanych przez Pana Krzysztofa Leśniewskiego – chleb z pastą jajeczną oraz gzikiem. Dodatkową atrakcją był występ zespołu „Retro” działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Barcinie – grupa z werwą zaśpiewała piosenkę „Jo to mom szplina”.

W związku z tym, że całość konkursu odbywała się jednego dnia, przyjęto założenie, aby po występach uczestników każdej kategorii wiekowej jury udawało się na obrady, po czym wręczano nagrody. W kategorii klas I-IV nagrodzono:
1. Zuzannę Kwaśniewska, Zespół Szkół w Barcinie;
2. Hannę Czekaj, Szkoła Podstawowa nr 2 w Żninie;
3. Marię Kasprzak, Szkoła Podstawowa nr 1 w Barcinie.

Wyróżniono Wojciecha Wikę oraz Marcela Matuszaka, obu ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żninie. Za przygotowanie laureatki jury nagrodziło Panią Elę Rydlewską. W tej kategorii wręczono również nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu – wielkiego pluszowego misia otrzymała Zuzanna Piątek.

W kategorii klas V-VIII:
1. Karolinę Mazurek, Zespół Szkół w Barcinie;
2. Julię Chmura, Zespół Szkół w Barcinie;
3. Przemysława Różańskiego, Szkoła Podstawowa „Trójka” ze Żnina.

Wyróżnienia otrzymały Aleksandra Wielgórka (Szkoła Podstawowa w Mamliczu) oraz Klaudia Stokłosa (Szkoła Podstawowa w Janowcu). Za przygotowanie laureatki jury wyróżniło Panią Halinę Kolińską.

W kategorii Open nagrodzono:
1. Kaję Grzechowiak, Liceum Ogólnokształcące w Żninie;
2. Mirosławę Wiśniewską, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Barcinie;
3. Martę Wicińską, Zespół Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Żninie.

Wyróżniono Monikę Wałkowską z Liceum Ogólnokształcącego w Żninie oraz Krystynę Wojciechowską z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barcinie. Nagrodzono również nauczycielkę – opiekunkę laureatki – Panią Aleksandrę Pawłowską.

Podsumowując konkurs przewodniczący jury Mirosław Binkowski podkreślił niezwykle wysoki poziom występów. Podkreślił dobre opanowanie gwary pałuckiej, zauważając że dla wielu osób – szczególnie młodych - gwara jest właściwie językiem obcym, tym bardziej więc należy docenić wkład pracy włożonej w przygotowanie się do konkursu. Głos zabrała także Przewodnicząca Rady Powiatu w Żninie Pani Józefa Błajet oraz Zastępca Burmistrza Barcina Pana Hubert Łukomski. Oboje serdecznie gratulowali uczestnikom konkursu umiejętności.

{gallery}images/stories/_materialy_2019/inne_wydarzenia/wszystkie/29112019_1{/gallery}