Kliknij, aby powiększyćNarodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, kontynuowana przez jego następcę, Andrzeja Dudę. Celem akcji jest wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury oraz potrzebę dbałości o polszczyznę, jak również popularyzacja czytelnictwa. W roku 2019, spośród ponad stu propozycji nadesłanych do Kancelarii Prezydenta, para prezydencka wybrała do czytania osiem polskich nowel – „Dobrą Panią” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynkę” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orkę” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…”Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego. W uzasadnieniu wyboru wskazywano zawarte w nowelach polskość, uniwersalne treści, oraz zawsze aktualna refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem.

W akcję ponownie włączyła się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, wespół z Miejskim Domem Kultury oraz Zespołem Szkół w Barcinie. Swój udział mieli także druhny i druhowie z I Wodnej Drużyny Harcerskiej im. Adama Mickiewicza w Barcinie, którzy rozdawali ulotki zapraszające na Narodowe Czytanie; ulotki rozprowadzali również uczniowie Zespołu Szkół.

Barcińskie Narodowe Czytanie odbyło się, mimo niesprzyjającej aury, dnia 7 września 2019 roku na Targowisku Miejskim. Polskie nowele odczytywali: Burmistrz Barcina Pan Michał Pęziak – „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Pani Agnieszka Kaniuka - „Dym” Marii Konopnickiej, Kierowniczka Referatu Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji Urzędu Miejskiego Pani Lidia Kowal - „Katarynkę” Bolesława Prusa, Zastępca Burmistrza Barcina Pan Hubert Łukomski - „Orkę” Władysława Reymonta, barcińska poetka Pani Zofia Jesionowska - „Dobrą Panią” Elizy Orzeszkowej oraz lokalny pisarz Pan Wojciech Burdelak - „Sawę” Henryka Rzewuskiego. Wydarzenie poprowadzili: Pani Marzena Wolska, Dyrektorka Zespołu Szkół w Barcinie, Pani Dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak oraz Artur Jakubowski, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury.

Po zakończeniu czytania widzowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat polskich nowel, biorąc udział w quizie z nagrodami.

Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy i już dziś zapraszamy na kolejną edycję „Narodowego Czytania”.