Kliknij, aby powiększyćW środę 24 lipca 2019 roku nasza biblioteka była miejscem spotkania promocyjnego książki kulinarnej zatytułowanej „Smaczne Pałuki”. Pozycja ta została wydana przez Gminę Żnin w celu rozpowszechniania wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Pałuk. Autorami książki są mieszkańcy powiatu żnińskiego, którzy podzielili się swoimi tradycyjnymi przepisami.

W barcińskiej książnicy gościliśmy panów Aleksandra Kranca i Andrzeja Łuczaka (redaktor książki), pracowników wydziału promocji żnińskiego ratusza. Panowie opowiadali o genezie powstania publikacji, jej popularyzacji, a także o planowanym drugim wydaniu. Po wystąpieniu prelegenci wręczyli słuchaczom egzemplarze książki. Gminę Barcin reprezentował Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Wojtkowiak. Publikacja jest zbiorem przepisów na potrawy, które goszczą od lat na stołach w naszym regionie, ponadto został w niej zamieszczony „kuchenny” słowniczek gwary pałuckiej. „Smaczne Pałuki” można promować, nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach za sprawą umieszczenia angielskiego tłumaczenia w książce.

Projekt realizowany ze środków zewnętrznych pod nazwą: „Wydanie książki kucharskiej prezentującej dziedzictwo kulinarne regionu Pałuki i działania związane z rozpowszechnieniem wiedzy o tradycjach kulinarnych regionu”.

Filip Müller