Kliknij, aby powiększyćWe wtorkowe popołudnie 28 maja w Bibliotece Publicznej Miasta i gminy Barcin odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu „Zajrzyj do biblioteki… powspominać”. Tym razem głównym tematem dyskusji była dekada lat 90-tych na tle historii naszego miasta i gminy.

Lata 90-te w Barcinie to czas dalszego rozwoju miasta, pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych, wielu przedsięwzięć budowlanych. Wzniesiono wtedy gmach Urzędu Miejskiego, Halę Widowiskowo-Sportową, przepompownię ścieków, przystanek autobusowy przy ulicy Pakoskiej; kontynuowano budowę monumentalnego kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego przy ulicy Mogileńskiej. W 1990 roku wybrano pierwszą Radę Miejską, na której czele stanęła Pani Burmistrz Ewa Gołąb. Miasto tętniło życiem; mieszkańcy bawili się na licznych zabawach, w tym na Dniach Barcina, organizowanej corocznie imprezie – święcie miasta. Powstawały liczne towarzyszenia kulturalne i oświatowe, swoją premierę miało pierwsze pismo lokalne: Pogłos Barcina, nadawanie rozpoczęła Telewizja Lokalna.

Zebrani na spotkaniu goście chętnie dzielili się wspomnieniami i informacjami z dekady lat 90-tych. Jak zawsze, pokazano zdjęcia z tego czasu pochodzące ze zbiorów działającej przy bibliotece Izby Tradycji; kilku gości przyniosło także własne fotografie. Wiele emocji wzbudziło przeglądanie archiwalnych numerów Pogłosu Barcina oraz Pałuk.

Po wakacyjnej przerwie, spotkania z cyklu „Zajrzyj do biblioteki… powspominać” zmienią swoją formułę. Od września dyskusje koncentrować się będą na dziejach jednej rodziny, której historia będzie opowiadana na tle dziejów miasta. Zapraszamy.