Kliknij, aby powiększyć30 lat temu, z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Barcinie, ks. Zbigniewa Maruszewskiego, powstał chór kościelny. Po trzech dekadach jego obecni oraz byli członkowie zebrali się, aby świętować jubileusz; z tej okazji odbyła się msza święta w intencji chóru, zorganizowano także spotkanie wspomnieniowe. Wydarzenie to miało miejsce 14 maja w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin. Chórzyści, zarówno aktywni jak i ci, którzy odeszli już z szeregów chóru, wspominali, śpiewali razem, snuli plany na przyszłość.

Spotkanie rozpoczęło się od występu chóru (w trakcie całej uroczystości śpiewacy łącznie wystąpili kilka razy), po czym Pani dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak zaprosiła do rozmowy Panie Janinę Górną oraz Elżbietę Latos – odpowiednio prezesa chóru oraz dyrygenta. Panie mówiły o najważniejszych momentach z historii chóru, min. powstaniu grupy, najbardziej pamiętanych występach; wspominano duszpasterzy, z którymi chór współpracował przez trzy dekady. Nie mogło tu także zabraknąć rozmowy o dwóch nagranych przez chór płytach; przy okazji odtworzono kilka pieśni z tych właśnie wydawnictw. Poruszono także temat spotkań tzw. „cecylkowych” - ulubionych przez wszystkich członków chóru corocznych zabawach organizowanych w dniu św. Cecylii, patronki chórzystów.

Po rozmowie nadszedł czas na prezentację multimedialną, w której pokazano wybrane zdjęcia z kronik chóru. W tym czasie wszyscy zebrani na spotkaniu goście raczyli się już pysznym tortem, ufundowanym przez bibliotekę jako niespodziankę z okazji jubileuszu chóru.

Na zakończenie spotkania głos zabrali obecni na sali goście, posypały się gratulacje i serdeczności. Życzenia przekazali min. zastępca Burmistrza Barcina Pan Hubert Łukomski, Pani Iwona Kausa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, Panie Dorota Zakrzewska oraz Halina Hajdyła z Rady Parafialnej parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe oraz dyrektor biblioteki Pani Grażyna Szafraniak.