Kliknij, aby powiększyćW środę, 15 maja 2019 roku, w ramach XVI Tygodnia Bibliotek – ogólnopolskiej akcji promocji czytelnictwa i bibliotek – w Oddziale dla dzieci i młodzieży zorganizowano spotkanie maluszków z grupy Motylków z Przedszkola nr 2 w Barcinie.

Gromadkę 19 przedszkolaków z wychowawczynią panią Moniką Sosnowską powitała pani Grażyna Szafraniak. Dyrektor placówki i bibliotekarka Joanna Kujawa-Drozdowska oprowadziły dzieci po wypożyczalni, czytelni, Izbie Tradycji, czytelni internetowej, oddziale dla dzieci i młodzieży, a także magazynie, pomieszczeniach socjalnych, biurach i gabinecie dyrektora! Przedszkolakom bardzo przypadł do gustu magazyn książek, gdzie każdy mógł spróbować przesuwać własnoręcznie ogromne regały pełne książek oraz gabinet pani dyrektor, w którym dzieci mogły usiąść na dyrektorskim fotelu i „pokręcić się”. W każdym z tych ciekawych miejsc maluchy dowiedziały się czemu one służą, jaki księgozbiór zawierają, czego można się tam dowiedzieć i nauczyć. W celu popularyzacji książki i czytelnictwa bibliotekarka poinformowała dzieci, jak zostać czytelnikiem, korzystać z księgozbioru czy wypożyczyć książkę. Maluchy poznały też pracę i obowiązki pracownika biblioteki publicznej. Najwięcej czasu przedszkolaki spędziły w kolorowym i przyjaznym Oddziale dla dzieci i młodzieży. Oglądały książeczki klasyczne, dźwiękowe i dotykowe, zagrały w mini bilard i piłkarzyki. Najbardziej zainteresowały się książeczkami z elementami dodatkowymi, a hitem lekcji bibliotecznej była książeczka „Liczymy z lwem Supełkiem” oraz możliwość „klikania” czytnikiem kolejnych książek, aby je wypożyczyć. To była super zabawa  Miły zaskoczeniem dla pani bibliotekarki okazał się upominek od dzieci w postaci drewnianego wazonika z kolorowymi motylkami.

Joanna Kujawa-Drozdowska