Kliknij, aby powiększyćBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie brała udział w trzeciej- wodnej edycji programu „Globalnie w bibliotekach” realizowanego przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Społeczeństwa Informacyjnego. Celem Programu było zaangażowanie społeczności bibliotek w dyskusję i refleksję nad tematem wody, jako prawem człowieka. W ramach trzeciej edycji akcji „Globalnie w bibliotekach” w barcińskiej książnicy odbyło się spotkanie edukacyjne dla dzieci, podczas którego zostały przeprowadzone warsztaty pt. „Woda = prawo człowieka”.

Podstawowym celem zajęć było pobudzenie dzieci do refleksji nad korzystaniem z zasobów wodnych i uświadomienie ich jaki problem z dostępem do wody mają inne kraje świata. Uczestnicy dyskutowali o ilości wody na ziemi, omawiali czynności, do których niezbędna jest woda, a także zapoznali się z problemem braku wody, z którym boryka się nie jeden kraj na ziemi. Dzieci zrozumiały, że ilość dostępnej wody pitnej w Polsce zwiększa komfort życia. Po żywej dyskusji, zorganizowany został quiz wodny oraz zabawy edukacyjne. Punktem kulminacyjnym lekcji był film Polskiej Akcji Humanitarnej pt. „Czysta woda”, a także gra na terenie barcińskiej biblioteki pt. „Fair Train”. Zadaniem dzieci było utworzenie pociągu i rozwiązanie zadań o tematyce wodnej, które czekały na nich, na każdej stacji kolejowej ukrytej w zakamarkach książnicy.

Mamy nadzieję, że przeprowadzone warsztaty uwrażliwiły młodych ludzi na problem braku wody na świecie i otworzyły serca na potrzeby drugiego człowieka. W zajęciach wzięło udział 8 uczniów oraz ich opiekunowie.

Kamila Buczek