Kliknij, aby powiększyćInternet w obecnych czasach dostarcza nam nieskończone ilości informacji, jednak pojawia się pytanie czy wszystkie informacje jakie do nas docierają powinniśmy traktować poważnie, czy jednak czasami warto poszukać więcej materiałów na dany temat, aby upewnić się czy ktoś nie próbuje manipulować faktami dla własnych korzyści ? Czym jest Fake News? Jak bronić się przed kłamstwami w Internecie i jak sprawdzić czy znaleziona informacja jest prawdziwa?

Odpowiedzi na takie pytania otrzymali uczestnicy tegorocznej ogólnoeuropejskiej akcji Tydzień z Internetem, którzy wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie.

25 i 28 marca 2019 r. po raz kolejny Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego włączyła się do ogólnoeuropejskiej akcji „Tydzień z Internetem”. W Polsce kampanię koordynuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). W tym roku motywem przewodnim jest świadome korzystanie z informacji.

Osoby biorące udział w zajęciach dowiedziały się, że pomimo ogromu pożytecznych informacji jakie można odnaleźć w Internecie trzeba też być ostrożnym, ponieważ bardzo łatwo trafić na informacje fałszywe tzw. fake newsy. Na spotkaniach zostały zaprezentowane sposoby, dzięki którym można sprawdzić rzetelność informacji umieszczanych w Internecie. Uczestnicy dowiedzieli się jak dzięki dostępnym w Internecie aplikacjom sprawdzić historię zdjęć i filmów dotyczących sprawdzanego materiału, poznali sposoby dotarcia do archiwalnych wersji stron internetowych, nauczyli się co to są boty i fikcyjne profile na portalach społecznościowych, oraz jak się przed nimi bronić i nie dać się oszukać.

Po części merytorycznej uczestnicy zajęć postanowili przećwiczyć poznane metody weryfikowania wierzytelności informacji znajdujących się w Internecie korzystając z kilku poznanych aplikacji.

To dzięki takim inicjatywom jak Tydzień z Internetem internauci w każdym wieku mają szansę dowiedzieć się jakie zagrożenia czyhają na nich w Internecie i jak można się przed nimi bronić, dlatego zachęcamy wszystkich do corocznego udziału w tak pożytecznych i praktycznych inicjatywach.