Kliknij, aby powiększyćW ostatni wtorek marca, 26 dnia miesiąca, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się kolejne spotkanie Klubu „Zajrzyj do biblioteki… powspominać”. Podczas wydarzeń z tego cyklu w czytelni biblioteki spotykają się osoby zainteresowane historią naszego miasta i gminy; zebrani dzielą się ze sobą wspomnieniami bądź informacjami na temat przeszłości Barcina.

Tematem marcowego spotkania były lata 70-te XX wieku. Był to w historii Barcina czas intensywnego rozwoju – na początku dekady powstały pierwsze bloki wielorodzinne na tzw. „górce” – najpierw budynek przy ul. Mogileńskiej nazywany powszechnie hotelowcem, potem bloki przy ul. (obecnie) Wojska Polskiego. Ekspansja miasta związana była ze wzrostem liczby mieszkańców Barcina, co z kolei było efektem zwiększonego zatrudnienia w dynamicznie rozbudowującym się w tym czasie Kombinatem Cementowo-Wapienniczego „Kujawy” w pobliskich Bielawach. Co ciekawe, również rodziny zamieszkujące dotychczas kamienice na barcińskiej starówce przenosiły się do nowo wybudowanych bloków na osiedlu. Wśród osób uczestniczących w spotkaniu było kilka, które wtedy właśnie zmieniły miejsce zamieszkania, była więc okazja dla wspomnień. Były i wzruszenia, i śmiech, zwłaszcza że omawiane lata były dla części gości biblioteki czasem nauki szkolnej i młodości, a jak wiadomo, wtedy zawsze dużo się dzieje.

Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się we wtorek, 30 kwietnia, i poświęcone będzie dekadzie lat 80-tych. Zapraszamy!